Inne

Statek-muzeum  jest jednym z najchętniej odwiedzanych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W trakcie minionych wakacji na pokład najsłynniejszej polskiej fregaty weszło blisko 39 tys. osób. Niewiele mniej, bo 37 tys. zwiedziło zakamarki Sołdka, cumującego przy nabrzeżu wyspy Ołowianki w Gdańsku.

Trójmasztowy żaglowiec Dar Pomorza jest jednym z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa morskiego. Imponująca sylwetka statku stanowi element na stałe wpisany w miejski krajobraz Gdyni. Wejście do wnętrz i na pokład pozwala poznać z bliska warunki życia i pracy polskich marynarzy i kadry oficerskiej.

"W zabytkowych wnętrzach, takich jak salon komendanta, mesa, szpital, stanowiska sterowe czy maszynownia, zachowane zostały artefakty dokumentujące historię żaglowca i jego załóg. Miejscem szczególnym jest zaaranżowana kabina słynnego pisarza, kapitana żeglugi wielkiej Karola Olgierda Borchardta" - mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

We wrześniu zwiedzanie Daru Pomorza możliwe jest od wtorku do niedzieli od 10:00-16:00.

O frekwencyjnym sukcesie można mówić również w przypadku Sołdka - unikatowego zabytku techniki okrętowej. Rudowęglowiec zajmuje szczególne miejsce w gdańskim krajobrazie - jako miejska ikona i stały element nabrzeża wyspy Ołowianki. W lipcu Sołdka odwiedziło ponad 17 tysięcy osób, a w sierpniu niemal 20 tysięcy.

"Najważniejszym punktem wizyty na Sołdku jest wystawa stała pt. 'Sołdek i jego czasy'. Ekspozycja odkrywa świat historycznego parowca, z którym związane są życiorysy i emocje wielu ludzi morza. Prezentuje historię polskiej techniki okrętowej, w szczególności realia polityczne, społeczne oraz gospodarcze, w jakich był budowany i eksploatowany Sołdek. Wystawę urozmaicają gabloty z węglem i rudą żelaza oraz nowoczesne środki multimedialne - zachęca dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Do końca września Sołdek dostępny jest dla zwiedzających: we wtorek, czwartek - niedzielę od 10:00-16:00, a w środę od 13:00-16:00.

Podczas tegorocznych wakacji sporym zainteresowaniem turystów cieszyło się również Muzeum Rybołówstwa w Helu. Oddział NMM prezentujący zarówno historię Helu, jak i tradycyjnego rybołówstwa i rzemiosła szkutniczego Kaszubów, w lipcu i sierpniu odwiedziło ponad 22 tys. gości.

Na uwagę zasługuje również liczba gości w Ośrodku Kultury Morskiej (19 907), Spichlerzach na Ołowiance (18 468) oraz Muzeum Zalewu Wiślanego (5093).

"Tak ogromne zainteresowanie turystów naszą ofertą potwierdza jedynie słuszność realizowanych przez nas inwestycji. Mamy nadzieję, że już w nadchodzącym sezonie letnim zwiedzający będą mogli podziwiać zmodernizowane wnętrza Żurawia, a nieco później - zupełnie nowy oddział w Łebie, czyli Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego. Snujemy również odważne plany dotyczące budowy Muzeum Żeglarstwa Polskiego we Władysławowie" - mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest obecnie najważniejszym muzeum w Polsce poświęconym historii morskiej, żegludze oraz związkowi Polski z Morzem Bałtyckim. Łączy w sobie tradycję i nowoczesność, inspirując i opowiadając historię w oparciu o dziedzictwo kulturowe związane z morzem.

rel (NMM)

Dar Pomorza
Sołdek
Sołdek
Dar PomorzaSołdekSołdek

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter