Inne

Mieszkańcy panamskiej wysepki o powierzchni niewiele większej od pięciu boisk piłki nożnej, która należy do karaibskiego archipelagu złożonego z 365 podobnych wysp i której ludność wywodząca się z indiańskiego plemienia Guna Yala żyje głównie z rybołówstwa, przygotowują się do przeprowadzki: morze zabiera ich ziemię.

Licząca ponad tysiąc osób rdzenna ludność Carti Sugdupu przywiązana do rodzinnej ziemi starała się przez ostatnie lata dostosować do zmian klimatycznych i unowocześniać swe gospodarstwa. Na dachach domów pojawiły się panele słoneczne, które wspomagały lokalną mini-elektrownię, zbiorowym wysiłkiem powstawały groble i wały ziemne.

Jednak postępujące zmiany klimatyczne i podnoszący się poziom morza zmuszają rząd Panamy do poszukiwania rozwiązań dla ludności tej i niektórych innych z setek wysp archipelagu zamieszkanego przez plemię Guna Yala.

Dyrektor Departamentu w panamskim Ministerstwie Budownictwa Mieszkaniowego Marcos Suira w wywiadzie dla pisma "La Razon" z 6 września stwierdził: "zmiany klimatyczne i podnoszenie się poziomu morza wskutek globalnego ocieplenia odczuwalnego w całym kraju sprawiły, iż rząd przygotowuje przesiedlenie trzystu rodzin rdzennych mieszkańców z wyspy Carti Sugdupu na ląd nie zagrożony zalaniem". 

Fot.: Cotopaxi5897 / Wikimedia Commons (CC)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter