Inne

Od 29 maja do 2 czerwca, specjaliści z Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego realizowali prace hydrograficzne na dnie Jeziora Biskupińskiego.

Dzięki pomiarom sonarowym udało się ustalić dokładne obszary pozostałości działalności ludzkiej, pochodzące najprawdopodobniej z okresu kilkuset lat przed naszą erą. 

W realizacji prac na Jeziorze Biskupińskim wzięło udział pięciu żołnierzy z Sekcji Pomiarów Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej (dZH MW) wraz ze specjalistycznym sprzętem. Obecność marynarzy na akwenie otaczającym Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, wynikała z zawartego planu współpracy pomiędzy Marynarką Wojenną a Muzeum Archeologicznym. Do przeprowadzenia badań Jeziora Biskupińskiego wykorzystano echosondę interferometryczną GeoSwath Plus oraz sonar holowany Klein Hydroscan. Urządzenia pomiarowe zostały zainstalowane na okrętowej łodzi pomiarowej Arctowski-2

Badanie Jeziora Biskupińskiego zostało podzielono na dwa etapy. W pierwszym etapie przeprowadzono pomiary batymetryczne przy użyciu echosondy wielowiązkowej. Określono głębokości panujące na jeziorze, wytyczono obszary spłyceń niebezpieczne dla łodzi Arctowski-2. Dodatkowo, na potrzeby precyzyjnego pozycjonowania łodzi w trakcie pomiarów wystawiono własną stację do transmisji poprawek GPS RTK. W drugim etapie, za pomocą holowanego sonaru bocznego stworzono sonarowy obraz dna Jeziora Biskupińskiego. Na podstawie zarejestrowanych obrazów sonarowych, specjaliści z dZH MW wskazali na dnie jeziora dwa obszary, na których stwierdzono występowanie prawdopodobnie drewnianych konstrukcji mogących stanowić mury dawnej osady. Wyniki przeprowadzonych pomiarów hydrograficznych zostaną poddane szczegółowemu opracowaniu, a ich wyniki przekazane do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, celem dalszej analizy przez specjalistów archeologii.

Na Jeziorze Biskupińskim cyklicznie, od wielu lat prowadzone są prace nurkowe mające na celu poszukiwanie obiektów archeologicznych. Niestety, ze względu na trudne warunki hydrologiczne panujące na jeziorze, znikomą przeźroczystość wody oraz dużą warstwę osadów, techniki nurkowe nie przynosiły zakładanego efektu. Stąd koncepcja, aby tradycyjną metodykę badań wesprzeć nowoczesną techniką hydroakustyczną, którą dysponuje dZH MW. Możliwość przeprowadzenia pomiarów hydrograficznych na Jeziorze Biskupińskim była dla marynarzy doskonałą okazją do przećwiczenia procedur logistycznych związanych z transportem oraz zabezpieczeniem działalności w terenie. Wykonanie prac pomiarowych w tak trudnym hydrologicznie akwenie Jeziora Biskupińskiego okazało się sprzyjającą okolicznością do sprawdzenia możliwości sprzętu hydrograficznego oraz metodyki planowania prac i rejestracji danych w akwenach płytkowodnych.

Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego MW jest dywizjonem morskim z autonomicznymi systemami radionawigacyjnymi i geodezyjnymi oraz własną bazą środków transportowych. W skład dywizjonu wchodzą okręty ORP Arctowski, ORP Heweliusz, ORP Iskra, dwa kutry i trzy motorówki hydrograficzne oraz pododdziały zabezpieczenia radionawigacyjnego, topogeodezyjnego i transportowego. Dywizjon wykonuje zadania z zakresu nawigacyjno-hydrograficznego zabezpieczenia działań sił Marynarki Wojennej zgodnie ze standardami NATO i Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej (IHO) w ścisłej współpracy z Biurem Hydrograficznym Marynarki Wojennej. Ponadto dZH MW bierze udział w procesie szkolenia morskiego słuchaczy Akademii Marynarki Wojennej. Okręty hydrograficzne dywizjonu wielokrotnie wykonywały zadania poszukiwania i identyfikacji jednostek pływających, które zatonęły w rejonie Bałtyku. Uczestniczyły w akcjach poszukiwania i ratowania życia na morzu, brały udział w ćwiczeniach narodowych i międzynarodowych. Dziesięciokrotnie brały udział w wyprawach naukowych na Spitsbergen, trzykrotnie w wyprawach antarktycznych oraz prowadziły poszukiwania złóż rzadkich metali w ramach badań „Intermetalocean” na Pacyfiku. Oprócz realizacji etatowych pomiarów hydrograficznych okręty dZH MW uczestniczyły także w wielu wyprawach naukowo-badawczych w ramach współpracy z przedsiębiorstwami cywilnymi oraz wyższymi uczelniami takimi jak Przedsiębiorstwo Geofizyki Morskiej i Lądowej Górnictwa Naftowego, Polska Akademia Nauk, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Urzędy Morskie. 

Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego MW dwukrotnie zdobywał miano „Przodującego zespołu okrętów MW”, tytuł honorowy „Lex et Patria” oraz „Przodujący Oddział Wojska Polskiego”, a okręty hydrograficzne dziesięciokrotnie zdobywały miano „Najlepszego okrętu Marynarki Wojennej RP w grupie okrętów specjalnych”. Zarówno ORP Arctowski, jak i ORP Heweliusz zostały wyróżnione „Medalami za zasługi dla Marynarki Wojennej”.

rel (3. Flotylla Okrętów)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0665 4.1487
EUR 4.2261 4.3115
CHF 4.5255 4.6169
GBP 5.0933 5.1961

Newsletter