Do marca potrwa postępowanie kwalifikacyjne na prezesa i członka zarządu nowej kadencji spółki Operator Logistyczny Paliw Płynnych (OLPP) z grupy PERN. Konkurs ogłosiła rada nadzorcza OLPP, ponieważ kadencja obecnego zarządu upływa 29 kwietnia - poinformował PERN.
Obecnie w dwuosobowym zarządzie OLPP zasiadają: prezes Paweł Stańczyk, wybrany na to stanowisko we wrześniu 2016 r., wcześniej pełniący obowiązki szefa spółki, oraz członek zarządu ds. finansowych Mateusz Wodejko, wybrany w maju 2016 r.
Odpowiadając na pytania PAP dotyczące postępowania kwalifikacyjnego PERN podkreślił, że dopiero po otwarciu zgłoszeń, czyli 27 lutego, spółka będzie mogła podać ostatecznie, jaka liczba ofert „spełniających wymogi postawione przez radę nadzorczą OLPP” wpłynęła od kandydatów na stanowisko prezesa, a jaka od osób ubiegających się o stanowisko członka zarządu ds. finansowych. Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami, zgodnie z ogłoszeniem rady, planowane są na 3 i 6 marca.
PERN przypomniał, że istnieje wymóg ustawowy obsadzania stanowisk w zarządach spółek z udziałem Skarbu Państwa w trybie konkursowym. W ogłoszeniu o postępowaniu kwalifikacyjnym zaznaczono, że jeśli o stanowisko w zarządzie OLPP będzie ubiegał się kandydat będący dotychczasowym członkiem zarządu tej spółki, „rada nadzorcza dokona również oceny działalności kandydata za cały okres zajmowania przez niego tego stanowiska”.
Jak podkreślono w ogłoszeniu, kandydaci na obydwa stanowiska - prezesa i członka zarządu ds. finansowych - muszą mieć m.in. ukończone studia wyższe magisterskie, co najmniej 5-letni staż pracy, w tym co najmniej 3-letni na stanowiskach kierowniczych; muszą też wykazać się znajomością działalności spółki.
Osoby te muszą też złożyć oświadczenia, że nie pełnią funkcji społecznego współpracownika i nie są zatrudnione w biurze poselskim, senatorskim lub biurze posła do Parlamentu Europejskiego, a także, iż nie są zatrudnione przez partię polityczną oraz nie wchodzą w skład organu żadnej partii.
W przypadku powołania, nowi członkowie zarządu będą musieli złożyć oświadczenie lustracyjne lub informację o uprzednim złożeniu takiego oświadczenia, zgodnie z przepisami ustawy z 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–90 oraz treści tych dokumentów; dotyczy to osób urodzonych przed 1 sierpnia 1972 r.
Na początku lutego PERN podał, iż rozpoczął się proces połączenia z OLPP. Nowa, połączona firma ma rozpocząć działalność 1 stycznia 2018 r. Głównym celem połączenia, jak zaznaczył wówczas PERN, jest uporządkowanie rynku naftowo-paliwowego, zwiększenie potencjału biznesowego i rozwojowego spółki, a także podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego kraju.
PERN tłoczy ropę naftową rurociągiem „Przyjaźń” z Rosji do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także dwóch rafinerii w Niemczech: PCK Schwedt i Mider Spergau. Transportuje też surowiec dostarczany drogą morską do Naftoportu. W Polsce PERN zarządza siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,5 mln metrów sześc. Spółka posiada Terminal Naftowy w Gdańsku, działający jako hub morski.
OLPP jest największą w Polsce firmą zajmującą się magazynowaniem i przeładunkiem paliw płynnych, z blisko 60-proc. udziałem w rynku krajowym. Spółka ma 19 czynnych baz paliw, których łączna pojemność wynosi ok. 1,8 mln metrów sześc. Przechowywane są tam m.in. paliwa do bieżącej dystrybucji, a także państwowe rezerwy. OLPP ma koncesje na magazynowanie paliw, ich wytwarzanie i obrót.
mb/ pad/