Inne

W dniach 25-27 października w Atenach odbyła się międzynarodowa konferencja użytkowników symulatorów firmy Kongsberg Maritime AS. Tematem przewodnim spotkania była "Rola czynnika ludzkiego w symulacji i szkoleniu" (ang. "The Role of Human Factors in Simulation and Training").

Ideą corocznej konferencji jest umożliwienie uczestnikom wymiany wiedzy, doświadczeń z pracy z symulatorami oraz identyfikacja wspólnych celów i rozwiązań w udoskonalaniu produktów, przeznaczonych do wykorzystania w procesach nauczania, szkolenia i pracach badawczo-rozwojowych.

Na zaproszenie Kongsberg Digital, jednego z liderów w branży systemów symulacyjnych dla sektora morskiego, w konferencji udział wzięli przedstawiciele Akademii Morskiej w Szczecinie, zastępca dyrektora Instytutu Inżynierii Ruchu Morskiego dr inż. Wiesław Juszkiewicz oraz dyrektor Centrum Inżynierii Ruchu Morskiego dr inż. Rafał Gralak.

W trwających 3 dni sesjach kierownictwo producenta zaprezentowało m.in. główne założenia i trendy, stanowiące kamienie milowe w przyszłym rozwoju firmy. Oprócz doskonalenia systemów w obecnej, znanej użytkownikom formie, wspólnym mianownikiem w przyszłych symulatorach nawigacyjnych, offshore oraz mechanicznych, będzie zastosowana technologia Mieszanej Rzeczywistości (ang. Mixed Reality), zawierającej w sobie m.in. Rozszerzoną Rzeczywistość (ang. Augmented Reality).

Podczas sesji tematycznych prowadzonych w formie dyskusji, użytkownicy systemów symulacyjnych mieli okazję zgłaszać producentowi propozycje swoich rozwiązań, które miały na celu zwiększenia funkcjonalności i stopnia odwzorowania rzeczywistości tych systemów. Bazując na wieloletnim doświadczeniu w pracy z symulatorami tego producenta, przedstawiciele Akademii Morskiej zgłosili swoje sugestie w zakresie prowadzenia asysty holowniczej realizowanej przez instruktora.

Szczególnym zainteresowaniem przedstawicieli Akademii Morskiej cieszyła się prezentacja najnowszego systemu implementowanego do symulatorów nawigacyjno-manewrowych - K-Sim Navigation® - będącego następcą systemu Polaris®, który jest zainstalowany m.in. w Centrum Inżynierii Ruchu Morskiego oraz w nowym symulatorze ARPA. Możliwość przetestowania najnowszych dostępnych rozwiązań, producent umożliwił podczas wizytacji w Centrum Szkoleniowym Maria Tsakos TCM z siedzibą w Atenach.

W przerwach między sesjami uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z prototypami aplikacji, w których zastosowano rozwiązania w technologii MR. Z wykorzystaniem okularów Oculus Rift® oraz HTC Vive® producent zaprezentował demo oprogramowania służącego do szkolenia w zakresie akcji SAR oraz obsługi siłowni statku.

Udział w konferencji przedstawicieli AM umożliwił im zapoznanie się z oferowanymi na rynku możliwościami rozbudowy i modernizacji bazy symulatorów naukowo-dydaktycznych znajdujących się w naszej uczelni. Przełoży się on na wypracowanie najkorzystniejszych wariantów działań mających na celu zwiększenie atrakcyjności szkoleń prowadzonych zarówno dla studentów, jak i na kursach specjalistycznych oraz prowadzonych badaniach naukowych.

Poruszana tematyka i treść konferencji wpisała się w ogólnoświatowe trendy rozwoju systemów symulacyjnych. Wydaje się, że przyszłość symulatorów morskich wiązana jest z zastosowaniem technologii MR, co potwierdza założenia i kierunek badań w tym zakresie przyjęty również przez pracowników obu instytutów AM. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0716 4.1538
EUR 4.2312 4.3166
CHF 4.5197 4.6111
GBP 5.1034 5.2064

Newsletter