Inne

Zespół naukowców z Center for Maritime Archaeology Uniwersytetu w Southampton, pod przewodnictwem archeologa Jona Adamsa, rozpoczął eksplorację części Morza Czarnego, aby lepiej zrozumieć historię geologiczną. Podczas badań natknęli się na kilkadziesiąt, dobrze zachowanych wraków statków.

Zespół ekspertów, w ramach projektu Black Sea Maritime Archaeology, pracuje nad wyjaśnieniem, jak szybko, a także, w jaki sposób poziom Morza Czarnego podniósł się po ostatniej epoce lodowej. 

Trójwymiarowy model

Wraki odkryte podczas ekspedycji są wyjątkowo dobrze zachowane ze względu na unikalne środowisko Morza Czarnego - woda poniżej 490 stóp (ok. 150 metrów) jest bardzo uboga w tlen lub całkowicie beztlenowa. W tzw. strefach martwych wód nie zachodzi proces rozkładu, dzięki czemu materiały drewnopochodne pozostają niezmienione przez wieki.

Grupa wykorzystała dwie jednostki: zdalnie sterowany pojazd ROV Surveyor Interceptor (Remotely Operated Vehicle), osiągający prędkość od 4 do 6 węzłów na głębokości 1800 m, oraz statek Stril Explorer  należący do Simon Møkster Shipping AS i wyczarterowany przez spółkę zajmującą się badaniami morskimi - MMT.

Do wykonania zdjęć zastosowano technikę fotogrametrii, czyli technikę pomiarową opartą na obrazach fotograficznych, w tym wypadku, wykonanych przez aparat zainstalowany w robocie. Dzięki uzyskanym zdjęciom i obróbce fotogrametrycznej uzyskano trójwymiarowy model.

Wraki statków przejdą jeszcze przez proces badań archeologicznych, ale naukowcy wstępnie stwierdzają, że sięgają Imperium Osmańskiego (ok. 1299 do 1922), a niektóre są nawet jeszcze starsze - z okresu Cesarstwa Bizantyńskiego (330 do 1452/3).

AL

Źródło: Live Science

Fot.: EEF, Black Sea MAP, źródło: University of Southampton

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter