Inne

Polscy przedsiębiorcy przebywali z misją gospodarczą na Kubie. Przewodniczył jej wiceminister rozwoju Paweł Chorąży. To pierwsze od wielu lat tak szeroko zakrojone przedsięwzięcie promujące współpracę gospodarczą pomiędzy Polską a Kubą i pierwsza od 7 lat oficjalna wizyty przedstawiciela Rządu RP na Kubie.

- Rozmowy przedsiębiorców będą dodatkowym impulsem dla dalszego rozwoju wzajemnej współpracy gospodarczej między naszymi krajami - powiedział wiceminister P. Chorąży.

- Polska jest zainteresowana budową stabilnej pozycji na Kubie i liczy na znaczący wzrost obrotów handlowych i współpracy inwestycyjnej. Jest ze mną ok. 20 przedstawicieli polskich firm, reprezentujących najważniejsze dziedziny naszej gospodarki - dodał.

Podczas wizyty, wiceszef resortu rozwoju uczestniczył w polsko-kubańskim forum biznesowym oraz konsultacjach w Ministerstwach: Handlu i Inwestycji Zagranicznych, Przemysłu, Energii i Górnictwa, Turystyki, a także Banku Centralnym, jak również wiodących sektorowych spółkach państwowych (farmacja, usługi medyczne/ ochrona zdrowia).

Minister odwiedził również należące do spółki BioCubaFarma - Centrum Immunologii Molekularnej. Podczas spotkania omówiono możliwości rozwoju, w oparciu m.in. o spółki joint ventures oraz programy wymiany praktyk studenckich, polsko-kubańskiej współpracy w zakresie biotechnologii. P. Chorąży podkreślił znaczenie sektora farmaceutycznego, jako jednego z najbardziej innowacyjnych i proeksportowych w polskiej gospodarce.W związku z szeroko zakrojonymi planami kubańskiej administracji w zakresie rozwoju infrastruktury turystycznej, omówiono możliwości dostaw polskich materiałów budowlanych oraz komponentów wyposażenia wnętrz na Kubę, jak również usług budowlanych. Podczas rozmowy poruszono również kwestie zwiększenia eksportu polskich wyrobów rolno-spożywczych (w tym mięsa drobiowego).

Strona kubańska, która jest świadoma wysokiej jakości polskiego sprzętu górniczego, zasugerowała organizację wizyty studyjnej na Kubie przez firmy z sektora, celem identyfikacji potencjalnych dziedzin współpracy.

Jako ostatnie, przeprowadzono konsultacje w Banku Centralnym Kuby, oraz w Banku Zagranicznym Kuby, celem analizy możliwości nawiązania współpracy w zakresie finansowania dostaw polskich produktów i usług.Między Polską a Kubą nie istnieją aktualnie żadne umowy z dziedziny współpracy gospodarczej, które posiadałyby moc prawną. Duży wpływ na relacje Kuby z innymi krajami miało wznowienie stosunków dyplomatycznych między Stanami Zjednoczonymi a Kubą w lipcu 2015 roku. Są duże szanse, że kolejnym krokiem będzie zniesienie embarga USA wobec Kuby. Za taką decyzją od lat optuje Polska i inne kraje Unii Europejskiej na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

- Odnotowujemy szybki wzrost eksportu, który w ciągu ostatnich 5 lat wzrósł czterokrotnie. Liczymy również na dalszy rozwój współpracy w dziedzinie turystyki. Z zadowoleniem przyjęliśmy informację o uruchomieniu przez PLL LOT bezpośrednich, sezonowych (listopad-marzec) połączeń czarterowych na trasie Warszawa - Varadero. Liczba podróżnych stale rośnie, osiągając poziom 20,5 tys. osób w 2015 r. Plasuje to Polskę na 18-tej pozycji wśród państw wysyłających największą ilość turystów na Kubę - poinformował wiceminister P. Chorąży.
W misji udział wzięły polskie firmy z branży rolno-spożywczej, budowlanej, motoryzacyjnej, medycznej i farmaceutycznej.

Kubańska gospodarka

Kubańska gospodarka opiera się na centralnym planowaniu i państwowej własności środków produkcji. Charakteryzuje się wyraźnym podziałem na dwa działy: zewnętrzny, relatywnie wydajny i konkurencyjny, obejmujący turystykę, produkcję dóbr luksusowych, eksport usług (głównie medycznych), wydobycie niklu i biotechnologię oraz wewnętrzny, obejmujący produkcję dóbr dystrybuowanych przez państwo wśród ludności.

Głównymi inwestorami na Kubie są Kanada, Hiszpania i Włochy. Ponad 50% inwestycji zagranicznych pochodzi z krajów Unii Europejskiej.

rel (Ministerstwo Rozwoju)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8558 3.9336
EUR 4.209 4.294
CHF 4.312 4.3992
GBP 5.0101 5.1113

Newsletter