Inne

70 lat temu, jesienią 1945 roku, produkcję rozpoczęła stocznia nr 1 - Stocznia Gdańska. Mimo zniszczeń wojennych i niedostatku wykwalifikowanego personelu, w Gdańsku znów ruszył przemysł stoczniowy. Z okazji rocznicy odbędą się: przegląd filmowy "STOCZNIA MOVIE" oraz rozmowy o stoczni i Solidarności z bohaterami, twórcami i filmoznawcami.

- STOCZNIA MOVIE to próba spojrzenia w przeszłość i ukazania stoczni w dwóch ważnych momentach jego historii - mówi Andrzej Trzeciak, odpowiedzialny w ECS za dziedzictwo kulturowe. - W latach 60. zakład stał się symbolem znaczenia i możliwości polskiego przemysłu, zwłaszcza okrętowego, będącego w tym czasie branżą niemal tak innowacyjną jak dzisiaj branża IT, ale również aspiracji społecznych, gospodarczych i politycznych, głównie ówczesnej władzy. W 1980 roku stocznia stała się z kolei wyrazicielką dążeń dużej części społeczeństwa domagającego się poszanowania podstawowych praw. Nasz przegląd jest jednak nie tylko opowieścią stoczni i o stoczni, to także skromny hołd dla tych, którzy to miejsce stworzyli.

Po raz pierwszy w ECS zaprezentowane zostaną filmy dedykowane Stoczni Gdańskiej i opowiadające historię tego miejsca - dokumentalne i fabularne. Na afiszu m.in. unikatowa Stocznia Gdańska 1945-1965, filmowy portret przygotowany z okazji jubileuszu zakładu, Narodziny statku z 1961 roku, dokument opowiadający o pracach nad jednym ze statków w stoczni, a także o jego wodowaniu oraz Robotnicy ’80 (1980) - zapis wydarzeń z sierpnia ’80.

- Polecam fabularny film Molo z 1968 roku, pokazujący realia i marzenia epoki PRL. Główny bohater, stoczniowy inżynier, postrzega siebie samego na tle epoki i stoczni. To zapis minionego czasu, ale i zawsze obecnych w życiu rozterek - opowiada Anna Maria Mydlarska, kierująca Działem Dokumentacji Filmowej ECS. 

W filmie - obok młodej Kaliny Jędrusik - wystąpili też aktorzy z Wybrzeża, m.in. Ryszard Ronczewski. Muzykę do "Mola" skomponował Wojciech Kilar.

- Warto spojrzeć dziś na doświadczenia tamtego czasu, doświadczenia ludzi, którzy życie związali ze stocznią - mówi Anna Maria Mydlarska.

Wydarzenie zaplanowano w symbolicznym miejscu - Europejskim Centrum Solidarności. Komisja Europejska wyróżniła ECS Znakiem Dziedzictwa Europejskiego, który podkreśla także wpływ etosu stoczni - zakładu pracy i jego pracowników - na istotę strajkowego Sierpnia '80, jednego z najważniejszych wydarzeń w historii XX-wiecznej Europy.

Przeglądowi towarzyszy cyfrowa prezentacja fotosów (w ogrodzie zimowym ECS) ze stoczniowych filmów, udostępnionych przez Filmotekę Narodową. 

Program: 

czwartek, 26 listopada, godz. 17: "Impresje stoczniowe", "Robotnicy '80"

piątek, 27 listopada, godz. 17: "Stocznia Gdańska 1945-1965", "Narodziny statku", "Molo"

Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1, audytorium - wejście przez historyczną stoczniow Bramę nr 2. Wstęp wolny.  

rel (Europejskie Centrum Solidarności)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter