Offshore

Grupa Przemysłowa Baltic (GPB) zakończyła prace przy budowie dwóch stacji elektroenergetycznych dla Baltic Power - najbardziej zaawansowanego projektu morskiej energetyki wiatrowej (MEW) w Polsce.

W Gdyni, 23 stycznia br. odbyła się uroczystość zakończenia realizacji dwóch stacji elektroenergetycznych. Uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać obie konstrukcje na należącym do GPB gdyńskim nabrzeżu - kompletne i gotowe do załadunku na specjalistyczną barkę.

Grupa Przemysłowa Baltic - jako spadkobierca dziedzictwa Stoczni Gdańskiej - konsekwentnie dąży do budowy w Trójmieście przemysłowego hubu branży offshore i osiągnięcia pozycji dostawcy kategorii Tier-1 w projektach morskiej energetyki wiatrowej. Strategię tę aktywnie wspiera właściciel Grupy, Agencja Rozwoju Przemysłu, widząc w niej szansę na odbudowę polskiego przemysłu na Pomorzu.

- Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. już dziś jest ważnym ogniwem łańcucha dostaw dla polskiej energetyki wiatrowej. Ogromne inwestycje poczynione w ramach spółek z Grupy ARP w celu odbudowy zdolności produkcyjnych oraz ich niepodważalne doświadczenie związane z przemysłem morskim pozwalają nam być częścią rozwijającej się branży offshorowej. Przekazane dziś stacje elektroenergetyczne dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power są namacalnym dowodem kompetencji i wysokiej jakości produktów pochodzących z polskich fabryk, a budowana po sąsiedzku największa i najnowocześniejsza w Europie fabryka morskich wież wiatrowych Baltic Towers wzmocni pozycję Agencji jako lidera polskiej transformacji energetycznej - powiedział Radosław Niedzielski, Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

- Dzisiejsze przekazanie stacji elektroenergetycznych dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power to efekt zaangażowania wielu podmiotów, w tym ARP - kluczowego gracza w realizacji strategicznych inwestycji w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Dziękuję wszystkim za determinację, która doprowadziła ten spektakularny projekt do fazy zakończenia realizacji, a w szczególności całemu zarządowi GPB. Dziękujemy również partnerom z Baltic Power w szczególności ORLEN S.A. - powiedział Jakub Dulski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

- Realizacja tego kontraktu to wyraz powrotu zaufania rynku wobec GPB. Kiedy w maju zeszłego roku zastaliśmy kontrakt z pięciomiesięcznym opóźnieniem, niemal nierealne wydawało się zakończenie go sukcesem, Dziś ten sukces świętujemy. Konsekwentnie realizujemy politykę modernizacji i sanacji GPB, w tym Stoczni Gdańskiej, które są warunkami uczestnictwa w poważnym, globalnym biznesie energetycznym i offshore - dodał Jakub Dulski.

W projekcie morskiej farmy wiatrowej stacje elektroenergetyczne pełnią ważną funkcję - to właśnie w nich energia elektryczna wytwarzana przez turbiny wiatrowe jest przekształcana i przesyłana na ląd. Każda z dwóch stacji zbudowanych przez Grupę Przemysłową Baltic na potrzeby projektu Baltic Power waży około 1,3 tys. ton i ma wymiary 20 x 40 x 40 metrów, a więc jest wielkości kilkupiętrowego budynku. Prace trwały niemal 2 lata, a w szczytowym momencie było w nie zaangażowane ponad 400 pracowników zakładów należących do Grupy Przemysłowej Baltic w Gdańsku i Gdyni: Baltic Operator i Energomontaż-Północ Gdynia.

- Ten projekt to sukces Grupy Przemysłowej Baltic i wszystkich pracowników, którzy byli zaangażowani w prace przez ostatnie dwa lata. Dziękujemy za zaufanie naszym partnerom z Baltic Power, którzy zdecydowali się powierzyć to odpowiedzialne zadanie polskiej firmie z Pomorza. Udowodniliśmy, że dysponujemy niezbędnymi kompetencjami, jesteśmy gotowi na kolejne projekty w obszarze offshore i aktywny udział w polskiej transformacji energetycznej - mówi Adam Kowalski, prezes zarządu Grupy Przemysłowej Baltic.

– W ciągu najbliższych kilkunastu lat program rozwoju MEW w Polsce pochłonie kilkaset miliardów złotych. Jak największa część tych środków powinna zostać w kraju, wzmacniając potencjał technologiczny i produkcyjny polskich firm i ich konkurencyjność oraz kontrybuując do polskiego PKB i rozwoju gospodarczego. Ten projekt potwierdza, że Grupa Przemysłowa Baltic ma tu do odegrania istotną rolę - stwierdził Adam Kowalski.

Baltic Power to wspólne przedsięwzięcia Orlen i Northland Power i jeden z najbardziej zaawansowanych projektów morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Docelowo inwestycja będzie zaspokajać 3 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. W ramach farmy, na obszarze około 130 km², powstaje 76 nowoczesnych turbin wiatrowych, każda o mocy 15 MW i wysokości ponad 250 m. Ważnym elementem farmy Baltic Power będą dwie morskie stacje elektroenergetyczne, za których budowę  odpowiadały spółki należące do Grupy Przemysłowej Baltic.

Finalizując projekt spółka GPB, jako lider krajowego przemysłu offshore, potwierdziła swoje unikatowe kompetencje, a także gotowość i determinację do zaangażowania w nabierający tempa polski Program Rozwoju Morskich Farm Wiatrowych.

REL

Zdjęcia: materiały prasowe ARP S.A.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0156 4.0968
EUR 4.1863 4.2709
CHF 4.4284 4.5178
GBP 4.9543 5.0543

Newsletter