American Bureau of Shipping (ABS) po raz drugi w tym roku przyzna stypendia dla najlepszych studentów Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG. Tym razem łącznie 10000 dolarów czeka na studentów Oceanotechniki, Energetyki oraz Transportu, którzy osiągną najlepsze wyniki w nauce w danym semestrze. Cztery stypendia, każde po 2500 dolarów, trafią zarówno do studentów studiów inżynierskich, jak i magisterskich.
Laureaci zostaną wyłonieni przez specjalną komisję składającą się z członków ABS (amerykańskie towarzystwo klasyfikacyjne) oraz władz Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa. Wytypowani zostaną studenci, którzy mogą pochwalić się dobrymi wynikami. Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na wrzesień 2015 r.
W marcu 2015 r. American Bureau of Shipping przeznaczył 5000 dolarów oraz staże w swoich oddziałach w Gdańsku i Londynie – laureatem konkursu został student Oceanotechniki Dawid Zaniewski. Rok wcześniej nagrodę w takiej samej wysokości wygrał Andrzej Gruszczyński.
Jak podkreślają władze Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa przedsiębiorstwa krajowe i zagraniczne cenią absolwentów kierunku Oceanotechnika. Opublikowany w grudniu 2014 raport „Bezrobotni absolwenci szkół wyższych w województwie pomorskim w 2013 roku” pokazuje, że absolwenci kierunku Oceanotechnika bardzo dobrze radzą sobie na rynku pracy. Wśród osób, które ukończyły ten kierunek jest zaledwie 2,3% bezrobotnych. Jest to jeden z najlepszych wyników dot. absolwentów kierunków technicznych.
Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa PG stale współpracuje z przemysłem, wspierany jest przez znane koncerny i firmy, takie jak DNV GL, General Electric czy Gdańską Stocznię „Remontowa”.
W minionym roku DNV GL ufundował nowoczesne laboratorium komputerowe, General Electric –laboratorium mechatroniki morskiej, a „Remontowa” wspierała koło naukowe KORAB, które projektuje i buduje własne jednostki pływające. Studenci uczestniczą w międzynarodowych regatach i zdobywają czołowe miejsca.
rel (Politechnika Gdańska)