Bezpieczeństwo

Znacznie spadła liczba migrantów przybywających do Włoch - pisze w czwartek “Corriere della Sera”. W sierpniu przypłynęło ich 2800, podczas gdy w tym samym okresie przed rokiem ponad 10 tysięcy. To spadek o 72 procent.

Włoski dziennik wyraża opinię, że te „sensacyjne” dane mogą oznaczać, że doszło do przełomu w walce z przemytnikami ludzi.

W poprzednich miesiącach liczba migrantów docierających na włoskie wybrzeża stale rosła w porównaniu z poprzednim rokiem. Zarówno w maju, jak i w czerwcu przybyło po 23 tysiące osób. Padały rekordy: w ciągu dwóch dni w czerwcu przypłynęło 10 tysięcy migrantów.

W tej sytuacji oczekiwano trudnego lata, przede wszystkim tragicznego dla migrantów wyruszających w drogę i katastrof na morzu. I właśnie wtedy, gdy szykowano się na przyjęcie dużych liczb migrantów, doszło do przełomu - stwierdza „Corriere della Sera”.

Według dziennika zapoczątkowało go wydanie przez MSW w Rzymie dyspozycji statkom organizacji pozarządowych patrolujących Morze Śródziemne i zabierających migrantów na swe pokłady, aby byli tam obecni także przedstawiciele policji. Ich zadaniem ma być prowadzenie czynności w ramach śledztw dotyczących procederu przemytu ludzi.

Wymóg ten to jeden z punktów kodeksu postępowania organizacji pozarządowych, który musiały podpisać by kontynuować działania na morzu. Kilka organizacji na znak protestu nie podpisało kodeksu.

Już w lipcu przybyło 11 tysięcy migrantów , czyli ponad dwa razy mniej niż w tym samym miesiącu w 2016 r.

Przyczyną jest to, że przemytnicy w Libii utracili wsparcie ze strony potężnego szefa tamtejszego gangu. Poza tym do walki z nimi przystąpiła libijska straż przybrzeżna, wyposażona przez Włochów w łodzie patrolowe i przez nich wyszkolona - podkreśla gazeta.

Wyjaśnia zarazem, że dzięki wzmocnieniu ochrony południowej granicy Libii spadła także liczba uciekinierów, przybywających tam z głębi Afryki na wybrzeże, by odpłynąć do Europy. Dodatkowo dzięki inicjatywie ONZ 5 tysięcy migrantów zgodziło się wrócić do swoich krajów , bo otrzymali wsparcie ekonomiczne.

Na Morzu Śródziemnym nie doszło do katastrofy humanitarnej, zapowiadanej przez wiele osób, a liczba ofiar przeprawy przez morze spadła - podkreśla dziennik.

Ostrzega zarazem, że nie można wykluczyć, że w najbliższych tygodniach może dojść do odwrócenia sytuacji i zwiększenia napływu migrantów.

Intelektualna uczciwość wymaga jednak, by przyznać, że można mówić o przełomie - twierdzi „Corriere della Sera”.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

sw/ jm/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9625 4.0425
EUR 4.3054 4.3924
CHF 4.5834 4.676
GBP 5.1082 5.2114

Newsletter