Grecki tankowiec Sounion, zaatakowany kilkakrotnie w środę 21 sierpnia na Morzu Czerwonym przez jemeńskich bojowników Huti nadal dryfuje. Z kolei jak poinformowała w poniedziałek unijna misja Aspides na Morzu Czerwonym, od piątku 23 sierpnia jednsotka przewożąca 150 000 ton ropy naftowej płonie.
Pływający pod grecką banderą tankowiec z 25-osobową załogą został kilkakrotnie ostrzelany przez grupy bojowników poruszających się niewielkimi łodziami. Trafiono go również trzema pociskami. Do wydarzenia doszło w odległości około 142 km na zachód od jemeńskiego portu Al-Hudajda.
Greckie ministerstwo transportu poinformowało, że choć tankowiec został uszkodzony, to nikt z filipińsko-rosyjskiej załogi Sounion nie został ranny.
Członkowie załogi uszkodzonego greckiego tankowca zeszli w czwartek z pokładu statku. Podjął ich francuski niszczyciel wysłany przez unijną misję Aspides, który zniszczył też bezzałogowy dron morski z materiałami wybuchowymi.
Misja UE opublikowała zdjęcia na platformie X, przedstawiające ogień i dym wydobywający się z głównego pokładu statku. Pożary zaobserwowano w co najmniej pięciu miejscach na głównym pokładzie statku. Dodatkowo pali się część nadbudówki.
Update on M/V SOUNION: The MV SOUNION has been on fire since August 23rd. An EUNAFOR ASPIDES 🇪🇺 unit transiting the area reported that there are fires on at least 5 locations observed on the main deck of the vessel. It is estimated that these are located around the hatches of… pic.twitter.com/ta0IuLhIoY
— EUNAVFOR ASPIDES (@EUNAVFORASPIDES) August 26, 2024
W sobotę 24 sierpnia, Departament Stanu USA przestrzegł przed możliwą katastrofą ekologiczną na Morzu Czerwonym po ataku jemeńskich rebeliantów Huti na grecki tankowiec Sounion.
„Ciągłe ataki Huti grożą wyciekiem miliona baryłek ropy do Morza Czerwonego (…) Huti wyraźnie pokazali, że są skłonni zniszczyć rybołówstwo i regionalne ekosystemu, na których polegają Jemeńczycy i inne społeczności” – napisano w komunikacie Departamentu Stanu. „Wzywamy Huti do natychmiastowego zaprzestania tych działań oraz apelujemy do innych krajów, by wystąpiły naprzód i pomogły zapobiec tej katastrofie ekologicznej” – dodano.
Od momentu wybuchu wojny w Strefie Gazy w październiku 2023 roku, wspierani przez Iran rebelianci Huti zaatakowali rakietami i dronami około 80 statków. Przejęli jeden statek, a dwa w wyniku ostrzelania zostały zatopione. Życie straciło czterech marynarzy.
Z Mediów/LEW