Fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, wczoraj w godzinach porannych wpłynęła do portu w Gdańsku. Dar Młodzieży zacumował przy nabrzeżu Wisłoujście, w sąsiedztwie należącego do gdyńskiej uczelni Centrum Offshore.
Od 2 do 5 sierpnia br. żaglowiec uczestniczył w finałowym zlocie regat The Tall Ships Races, które odbywały się w Szczecinie. Wcześniej brał udział w regatach na Bałtyku.
Jak informował w lipcu Uniwersytet Morski, załoga Daru Młodzieży pod dowództwem komendanta Rafała Szymańskiego zajęła drugą lokatę podczas pierwszego etapu regat The Tall Ships Races na trasie Kłajpeda-Helsinki.
Dar Młodzieży do Gdyni wróci w drugiej połowie września.
Tegoroczny sezon na morzu Dar Młodzieży zapoczątkował 14 marca 2024 roku o godzinie 14:00. Z 32-osobową załogą oraz młodzieżą szkolną i studentami na pokładzie żaglowiec wyruszył z Gdyni w ponad dwumiesięczny rejs. Pierwszym portem, do którego zawinął żaglowiec była belgijska Antwerpia.
Czytaj także:
Uniwersytet Morski w Gdyni od ponad 104 lat nieprzerwanie kształci kolejne pokolenia elitarnych kadr związanych z pracą na morzu. Ważnym elementem edukacji na kierunkach morskich są praktyki odbywane przez studentów na statkach szkolnych – szkoleniowo-badawczym Horyzont II oraz rozpoznawanym na wszystkich morzach i oceanach świata żaglowcu Dar Młodzieży.
Na morskie szlaki Dar Młodzieży wkroczył w spektakularny sposób:
"Podróż numer 1 – wyjście z Gdyni 10 lipca 1982 r. - pierwszy port Rostock, później brytyjski Falmouth i start do rywalizacji w ramach The Cutty Sark Tall Ships Races. Dramat na morzu – 27 lipca niemiecki jacht Peter von Danzig wzywa pomocy. Po wybuchu kuchenki jeden z żeglarzy uległ groźnym poparzeniom. Dar Młodzieży idzie z pomocą. Szalupa transportuje rannego do statkowego szpitaliku. Po przejęciu poszkodowanego przez śmigłowiec, polski żaglowiec wraca na trasę. Pasjonujący finisz i 29 lipca 1982 r., na mecie w Lizbonie, po przepłynięciu 770 mil morskich, debiutant Dar Młodzieży jest najszybszy w klasie „A” – wielkich żaglowców. Wyprzedza tradycyjnego rywala Daru Pomorza, niemiecki bark Gorch Fock, o 14 minut i 18 sekund".
Źródło: Uniwersytet Morski w Gdyni
Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl