Żegluga

Nad rozwojem badawczym, strategicznym i technologicznym statku Uniwersytetu Gdańskiego r/v Oceanograf czuwa nowy zespół ekspercki. Jednostka zadba o odpowiednie wykorzystanie potencjału statku, szczególnie w kontekście rejsów badawczych.

"Zespół będzie zajmował się koordynacją działań związanych ze statkiem r/v Oceanograf, który z jednej strony służy do badań naukowych, a z drugiej jest wykorzystywany do działalności komercyjnej. Naszym zadaniem jest znalezienie odpowiedniego balansu między tymi dwoma sferami, z naciskiem na stronę naukową" - mówi przewodnicząca zespołu dr hab. Agata Weydmann-Zwolicka, prof. UG. "Chcemy usprawnić działanie i wykorzystanie statku, w tym sprzętu, który znajduje się na pokładzie".

Zespół ds. Rozwoju Jednostki Naukowo Badawczej r/v Oceanograf to jednostka, która nadzorować będzie najważniejsze decyzje w sprawie statku UG. W skład grupy wchodzą naukowcy z Wydziału Oceanografii i Geografii UG, ale także przedstawiciele Biura Armatora oraz Zespołu Kanclerskiego UG: przewodnicząca: dr hab. Agata Weydmann-Zwolicka, prof. UG - Wydział Oceanografii i Geografii; zastępczyni przewodniczącej: dr Aleksandra Brodecka-Goluch - Wydział Oceanografii i Geografii; zastępca przewodniczącej: mgr inż. Łukasz Grzelak - Biuro Armatora z jednostką r/v Oceanograf; prof. dr hab. Monika Normant-Saremba - Wydział Oceanografii i Geografii; prof. dr hab. Wojciech Tylmann - Wydział Oceanografii i Geografii; mgr Ewa Weronis - Zastępca Kanclerza ds. Projektów Strategicznych.

"Widzę potencjał naszego statku, aby realizować duże interdyscyplinarne projekty, które dostarczą unikatowych wyników, co bezpośrednio przekłada się na możliwości publikacyjne oraz wzmocnienie naukowe wydziału i Uniwersytetu Gdańskiego" - mówi prof. dr hab. Monika Normant-Saremba z Wydziału Oceanografii i Geografii. "Pierwsza tego typu wyprawa miała już miejsce w ramach sojuszu SEA-EU, podczas rejsu do Kadyksu, w tym roku planowane jest podobne przedsięwzięcie".

Zakres obowiązków nowej jednostki obejmie szeroko rozumiany rozwój statku UG r/v Oceanograf. Zespół odpowiedzialny jest za koordynowanie wykorzystania jednostki w celach naukowo-badawczych, dydaktycznych, promocyjnych i komercyjnych. Jego zadaniem jest także ocena i zatwierdzanie zrealizowanych rejsów, opiniowanie zakupu sprzętu badawczego oraz koordynowanie zasad współpracy z podmiotami zewnętrznymi.

"W kontekście badań morskich Uniwersytetu Gdańskiego r/v Oceanograf to jednostka wyjątkowo cenna, dlatego chcemy wspierać jego najlepsze wykorzystanie" - mówi prorektor ds. Badań Naukowych prof. dr hab. Wiesław Laskowski, który będzie nadzorował prace zespołu. "Tak specjalistyczny statek należący do uczelni to fenomen nie tylko w skali kraju, ale całej Europy".

rel (Uniwersytet Gdański)

r.v. Oceanograf
r.v. Oceanograf
r.v. Oceanografr.v. Oceanograf

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter