W piątek, 13 grudnia br. podczas konferencji dla mediów zaproszonych przez działające w PŻM związki zawodowe do siedziby polskiego armatora, Paweł Brzezicki podziękował za możliwość zarządzania tym przedsiębiorstwem przez ostatnie trzy lata.
Jak mówił, w efekcie tych działań: „Grupa kapitałowa PŻM zaczęła błyszczeć. Jeszcze wymaga trochę polerowania, ale już jest w bardzo dobrym stadium. Mam nadzieję, że ten kto tutaj przyjdzie po mnie, będzie w dalszym ciągu starał się o to, by firma była coraz lepsza”. Brzezicki przypomniał też o porzuconych przez poprzedni zarząd w stoczniach chińskich budowanych tam dla PŻM statkach, które za jego kadencji udało się odebrać po wynegocjowanych bardzo korzystnych cenach.
Stwierdził też, że zostawia Grupę PŻM w dobrym stanie. Po minus 700 milionach zł w skonsolidowanym bilansie w roku 2016, w roku 2017 były to już plus 93 mln złotych, zaś za 2018 rok to 190 mln zł na plus. Jak mówił, rok 2019 będzie słabszy niż poprzednie dwa lata. Oddał się też do dyspozycji ministerstwa, zaznaczając jednak, że nie wyklucza dalszej współpracy, o ile będzie taka wola ze strony resortu.
Strona związkowa odczytała apel do ministra Marka Gróbarczyka o „100 dni spokoju dla PŻM”. Zaapelowano w nim m.in. o "powstrzymanie planów powiązania przedsiębiorstwa w spółkę Polskie Promy i inne kroki, które mogą wpłynąć na strategię finansową PŻM".
Przypomnijmy, że minister Gróbarczyk uchylił zarząd komisaryczny w PŻM i odwołał Pawła Brzezickiego z zajmowanej funkcji. Do czasu wybrania dyrektora przez Radę Pracowniczą, armatorem ma zarządzać kierownik tymczasowy.
W piątek 13 bm. dyrektor biura prasowego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Michał Kania rozesłał komunikat o treści:
„W związku z zakończeniem okresu zarządzania komisarycznego w Polskiej Żegludze Morskiej P.P wszelkie kompetencje zarządcze w przejściowym okresie przejmie wyznaczony przez organ założycielski kierownik tymczasowy przedsiębiorstwa. Zostanie nim Maria Skubniewska, Dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W tym czasie nastąpi wybór statutowych organów PŻM, począwszy od zebrania delegatów, na wyborze dyrektora skończywszy”.
GL
Dokąd to wszystko zmierzać ?
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.