Żegluga

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie rozpoczęło drugi etap modernizacji śluz Kanału Gliwickiego. Jak poinformowano na wtorkowej konferencji prasowej w Sławięcicach, koszt przebudowy opolskiego odcinka kanału to 70 mln zł.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie realizuje II etap projektu modernizacji śluz Kanału Gliwickiego – jedynej w kraju takiej drogi wodnej, stworzonej 80 lat temu z myślą o transporcie towarów z Górnego Śląska w kierunku portów na Bałtyku. W ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu, generalne prace remontowe i modernizacyjne przechodzą dwie z sześciu śluz na drodze wodnej: Sławięcice i Nowa Wieś. Równolegle kontynuowane są prace na obiektach w Łabędach i Dzierżnie.

Jak poinformował Łukasz Lange, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, w 2015 r. zakończono modernizację śluz Kłodnica i Rudziniec. Kolejnym etapem odbudowy Odry jako szlaku transportowego jest przebudowa opolskich śluz kanału. Koszt inwestycji to 70 mln zł.

"Za sprawą realizacji projektu, który prowadzimy z myślą o pobudzeniu transportu wodnego i zwiększeniu ilości przewożonych towarów drogą wodną, zwiększy się bezpieczeństwo ruchu na Kanale Gliwickim, sprawność obiektów i ich niezawodność. Ponadto, dzięki projektom takim jak ten, Wody Polskie otwierają wrota żeglugi, otwierają branżę na nowe perspektywy" – powiedział Lange.

Wykonawcą prac jest SKANSKA SA, która na obydwu opolskich śluzach wyremontuje odcinki awanportów, komór śluzy oraz rekonstruuje betony głów dolnych i górnych wraz z dnem śluzy. Prace obejmą również remont części podziemnej i nadziemnej budynku sterowni oraz czterech maszynowni, zlokalizowanych na głowach śluzy. Prace na tym obiekcie obejmują remont zarówno północnej, jak i południowej komory śluzy.

Roboty obejmują ponadto remont elementów konstrukcji umożliwiającej śluzowanie wraz z istniejącymi mechanizmami napędowymi. Obiekt zostanie wyposażony w nowoczesną instalację elektryczną, teletechniczną i elektroniczną. Śluza zyska nowy system monitoringu i elektronicznego sterowania, co jest istotne m.in. ze względu na rosnącą liczbę jednostek korzystających z tych urządzeń wodnych. Jak poinformowano na konferencji, w sezonie nawigacyjnym w 2016 r. prześluzowano 5 tys. jednostek, w 2017 było ich już 12 tyś., a w ubiegłym liczba ta osiągnęła 16 tys.

Drugi etap modernizacji Kanału Gliwickiego, obejmujący śluzy Sławięcice i Nowa Wieś, zakończy się w pierwszym kwartale 2021 r.

autor: Marek Szczepanik

+1 Sluzy
No fajnie fajnie , a gdzie budowa portu w Kozlu? Sluza ocalala Roza ocalala- Czterej pancerni i pies !!
20 czerwiec 2019 : 11:16 Stary Kolejarz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter