Żegluga

W dniach 23-26 sierpnia w Gdańsku odbędzie się 28. międzynarodowy zlot żaglowców Baltic Sail. W tegorocznej edycji wydarzenia na wody Zatoki Gdańskiej wypłynie ponad 150 tradycyjnych jednostek oraz majestatycznych żaglowców, przyciągając ponad tysiąc żeglarzy z różnych zakątków Europy.

- Przed nami wspaniały moment, w najbliższy weekend odbędzie się Baltic Sail. Będziemy mogli oglądać 156 żaglowców dużych i małych. Na tych dużych będzie można również pływać podczas specjalnie zorganizowanych rejsów - mówiła podczas briefingu prasowego Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - W tym roku pojawi się także rozbudowana strefa edukacyjna na Targu Rybnym. Zobaczyliśmy jak wiele dzieci chce próbować pływania na Optymistach. Czeka nas bardzo dużo atrakcji. Zachęcam wszystkich do rozmów, do włączenia się w festiwal szantowy, do śpiewania, do spotykania się z załogami żaglowców. Serdecznie zapraszam.

Baltic Sail to wyjątkowa współpraca miast bałtyckich, które pragną pielęgnować morskie dziedzictwo. W odróżnieniu od współczesnych jednostek, te tradycyjne statki są sterowane ręcznie – od rozwijania żagli po manewrowanie przy pomocy koła sterowego. To prawdziwy pokaz umiejętności marynarskich, gdzie technologia schodzi na dalszy plan, ustępując miejsca kunsztowi, doświadczeniu i tradycyjnym żeglarskim umiejętnościom. W tym roku najstarszy z uczestniczących w zlocie żaglowców, został zbudowany w 1913 roku.

- Międzynarodowy Zlot Żaglowców Baltic Sail, to wyjątkowe wydarzenie i okazja do podziwiania piękna żeglowania oraz celebracji pasji, która łączy ludzi z różnych zakątków świata. Żeglarstwo to także styl życia, który uczy odpowiedzialności, współpracy oraz hartuje ducha. W naszym regionie szczególnie stawiamy na wychowanie morskie i edukację morską, pokazując młodym ludziom, że żeglowanie to wspaniałe hobby, które może stać się fundamentem ich przyszłości. Baltic Sail to idealna okazja doi odkrywania magii żeglowania – mówi Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego.

Legendarne żaglowce i rejsy po Zatoce Gdańskiej

Podczas tegorocznego Baltic Sail uczestnicy będą mieli niepowtarzalną szansę przeżycia wyjątkowej morskiej przygody, biorąc udział w jednym ze 117 zaplanowanych rejsów na historycznych żaglowcach. Każdy z rejsów trwa około 3 godzin, po wypłynięciu na otwarte wody Zatoki Gdańskiej, żaglowce rozwiną żagle, dając pasażerom możliwość podziwiania malowniczych widoków wybrzeża i cieszenia się magią tradycyjnego żeglowania.

- Zapraszamy gdańszczanki i gdańszczan, Pomorzanki i Pomorzan i wszystkich turystów, którzy są w Gdańsku, aby ten weekend spędzili na największej na Pomorzu imprezie żeglarskiej i największym w Polsce festiwalu szantowym. Aż 16 żaglowców i 150 mniejszych jednostek. Są wśród nich flagowce, takie jak Zawisza Czarny czy Generał Zaruski. Są też stare jednostki, które pływają z nami od lat - mówił Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej. - Baltic Sail to wspaniałe święto polskiego, pomorskiego żeglarstwa. Przygotowaliśmy 117 rejsów i 3,5 tysiąca miejsc. W sobotę najważniejsza dla bardzo wielu turystów parada żaglowców.

Wśród jednostek, które wezmą udział w zlocie, nie zabraknie prawdziwych legend morskich, takich jak wspomniane już żaglowce Generał Zaruski czy Zawisza Czarny. Tegoroczną nowością będzie s/y Tolkien, a żeglarskie dusze będą mogły zarezerwować miejsca na Santa Barbara Anna, należącej do Joe Kelly'ego, członka słynnej niegdyś grupy muzycznej The Kelly Family. Żeglarze z różnych zakątków Europy będą mogli również podziwiać inne piękne jednostki, takie jak s/y Bonaventura, s/y Antica czy s/y Bryza H. Z Niemiec przypłynie także s/y Ernestine, a z Litwy s/y Odiseia i s/y Brabander  oraz zawsze kolorowa i rozśpiewaną załogą łotewska s/y Libava. Natomiast rejsy na mniejszych jednostkach, takich jak s/y Barlovento i s/y Szkwał, to doskonała okazja dla tych, którzy pragną bardziej kameralnych doświadczeń na wodzie. 

Święto szant na lądzie – muzyka i tradycja

Baltic Sail to nie tylko rejsy, ale również bogaty program na lądzie, który w pełni oddaje ducha marynarskiego życia. Jednym z głównych wydarzeń lądowych będzie jubileuszowa, 25. edycja „Szant Pod Żurawiem”.

- W tym roku dwudziesta piąta edycja Szant pod Żurawiem, która zawsze organizowana jest przy okazji Baltic Sail, to już tradycja. Scena główna stanie na Ołowiance, a jednocześnie będziemy mieli tak zwane 3 sceny plenerowe. W ciągu dnia występować będą wspólnie artyści naszego Festiwalu na ulicy Mariackiej, pod Dworem Artusa i na Wyspie Spichrzów - mówił Michał Juszczakiewicz, producent Festiwalu Szanty Pod Żurawiem. - Myślę, że dla każdego znajdzie się tutaj coś bardzo interesującego. Tradycyjnie wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Przez trzy dni miłośnicy muzyki szantowej będą mogli cieszyć się koncertami 28 zespołów, które zagrają na głównej scenie, ulokowanej na Wyspie Ołowianka. Szanty towarzyszą żeglarzom od wieków, więc nie mogło ich zabraknąć podczas Baltic Sail. Wśród występujących zespołów znajdą się najważniejsi polscy wykonawcy szant, w tym North Cape, Trzy Majtki, Za Horyzontem, Klang, Wild River oraz The Nierobbers. Na scenie pojawią się również Marek Szurawski, Ryszard Muzaj, Marta Kania i Sąsiedzi.

Jak co roku festiwal otworzy Męski Chór Szantowy "Zawisza Czarny". W tym roku, podczas piątkowego wieczoru, odbędzie się wyjątkowa ceremonia – nadanie głównej scenie nazwy "Jerzy Porębski – Poręba Stage" na cześć legendarnego wykonawcy szant Jerzego Porębskiego. To wydarzenie będzie miało dla wielu osób symboliczne znaczenie, ponieważ Jerzy Porębski jest postacią, która przez lata inspirowała kolejne pokolenia żeglarzy i miłośników muzyki morskiej.

Edukacyjna przygoda dla dzieci i dorosłych

Baltic Sail to wydarzenie rodzinne, które oferuje atrakcje dla wszystkich grup wiekowych. Na Targu Rybnym powstanie specjalna strefa edukacyjna, dedykowana najmłodszym i ich rodzicom. Dzieci będą mogły poznać tajniki żeglarstwa, ucząc się o budowie łódek optymist, wiązaniu węzłów żeglarskich oraz tworzeniu własnych pirackich czapek i żeglarskich toreb. Dla młodszych uczestników przygotowano także możliwość wykonania pirackich tatuaży oraz wiele innych kreatywnych zabaw, które przybliżą im żeglarskie tradycje. Strefa edukacyjna to doskonałe miejsce, aby dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi żeglarze, a rodzice mogli spędzić czas, podziwiając twórczość swoich pociech.

Zajęcia na wodzie dla dzieci

Dla tych, którzy chcieliby zdobyć bardziej praktyczne umiejętności, organizatorzy po raz kolejny oferują zajęcia edukacyjne na wodzie. Pod okiem doświadczonej kadry instruktorskiej, najmłodsi uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się podstaw żeglarstwa, zdobywając niezbędne umiejętności, które mogą stać się początkiem ich własnej morskiej przygody. Lekcje odbędą się w piątek od 12:00 do 18:00, w sobotę od 17:00 do 20:00 oraz w niedzielę od 10:00 do 18:00 w pobliżu Zielonego Mostu, przy przystanku wodnym.

Wielka Parada Żaglowców – kulminacja Baltic Sail

Głównym punktem tegorocznej edycji Baltic Sail będzie wielka parada żaglowców, która odbędzie się w sobotę, 24 sierpnia o godzinie 11:00. Choć wszystkie miejsca na pokładach żaglowców na paradzie zostały już wykupione, wciąż istnieje możliwość obejrzenia tego spektakularnego widowiska z lądu. Żaglowce, jachty motorowe i żaglowe będą przepływać wzdłuż plaż Zielonej Latarni w Nowym Porcie, Brzeźna, aż po Jelitkowo, gdzie zakończą swoją trasę. Najlepsze widoki będzie można podziwiać z molo w Brzeźnie, skąd widzowie będą mieli możliwość usłyszenia profesjonalnego komentarza na temat poszczególnych jednostek, które przepływają obok. Całe wydarzenie będzie również transmitowane na żywo na specjalnych ekranach ustawionych przy molo, co pozwoli każdemu na śledzenie tego niesamowitego pokazu tradycyjnych żaglowców, podkreślających piękno żeglarskiej tradycji.

Szczegóły dotyczące wydarzeń oraz pełny program można znaleźć na stronach internetowych balticsail.pl oraz szantypodzurawiem.pl.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8187 3.8959
EUR 4.2441 4.3299
CHF 4.4729 4.5633
GBP 4.9829 5.0835

Newsletter