W porcie w Gdyni trwa rozładunek pierwszych koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9, które wkrótce trafią na wyposażenie Wojska Polskiego - poinformowało w poniedziałek wieczorem na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.
Przewożący sprzęt wojskowy z Korei niemiecki ciężarowiec konwencjonalny BBC Pearl po oczekiwaniu na kotwicy na redzie portu Gdynia od wczesnego rana w niedzielę, wszedł do portu Gdynia i około godz. 17:00 [patrz - nasz krótki materiał video poniżej] zacumował przy nabrzeżu Helskim Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego (BCT Gdynia).
Niedługo po tym zaczęto rozładunek statku, od części armato-haubic, które przewożone były na otwartym pokładzie chronione plandekami. Mimo, iż statek posiada własne żurawie pokładowe o unosie do 400 ton, rozładunek prowadzono jednak wykorzystując mobilny żuraw będący na wyposażeniu terminalu BCT Gdynia, który często obsługuje ładunki ciężkie i wielkogabarytowe, m.in. elementy elektrowni wiatrowych.
Więcej o samym statku, który przywiózł do Polski pierwszą partię sprzętu dla Wojska Polskiego z Korei Południowej, a także o drodze, jaką przebył z Korei jak i o jego ładunku - w naszym wcześniejszym materiale:
Czołgi K2 i samobieżne armatohaubice K9 wchodzą w skład pierwszej dostawy południowokoreańskiego uzbrojenia kupionego w tym roku przez Polskę. W uroczystym odbiorze sprzętu w Gdyni we wtorek rano mają wziąć udział prezydent Andrzej Duda i wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Dotychczas zawarte kontrakty przewidują dostawy 189 czołgów i 212 armatohaubic na podwoziu gąsienicowym. Wartość kontraktu z firmą Hyundai Rotem na czołgi K2 wyniosła 3,37 mld netto; za armatohaubice od grupy Hanwha Defense Polska ma zapłacić 2,4 mld dol. netto.
Marcin Jabłoński (PAP); PBS (PortalMorski.pl)
BBC Pearl, który przywiózł sprzęt wojskowy dla polskiej armii wszedł do portu Gdynia bezpośrednio po wyjściu samochodowca ARC Integrity przewożącego sprzęt wojsk amerykańskich i zajął jego miejsce przy nabrzeżu.