Od 1 maja 2022 będzie zawijał do Świnoujścia Nils Holgersson - prom VII generacji, który jest najbardziej ekologicznym, przyjaznym dla środowiska i zaawansowanym technicznie promem typu ro-pax na Bałtyku - informuje TT-Line Polska.
Pierwsze wyjście ze Świnoujścia jest planowane dnia 2 maja o godz. 1 w nocy, a pierwsze dzienne zawinięcie do Świnoujścia dnia tego samego dnia w godz. 14-16.
Statek jest znacznie większy od swojego poprzednika o tej samej nazwie, który pozostaje we flocie TT-Line, jako Akka. Sylwetka nowego Nilsa Holgerssona jest niespotykana, gdyż część pasażerska, z dwoma pokładami z dużymi panoramicznymi oknami, została umieszczona nad mostkiem kapitańskim. Pozwoli to pasażerom rozkoszować się wspaniałym widokiem, który na pewno pozostanie w pamięci z podróży morskiej przez Bałtyk, a zewnętrzny taras o powierzchni około 1200 m² oferuje dużo miejsca, aby odpocząć i cieszyć się świeżym morskim powietrzem.
Nowy Green Ship oferuje nastrojową i przytulną atmosferę z naturalnymi kolorami i przemyślaną koncepcją oświetlenia. Skandynawski klimat był główną inspiracją przy projektowaniu wnętrz najbardziej ekologicznego promu w historii firmy. Na pokładzie Zielonego Statku dostępnych jest łącznie 239 nowoczesnych, przestronnych i wygodnych kabin w różnych kategoriach. Dla rodziców z dziećmi przeprawa Zielonym Statkiem będzie prawdziwą przygodą. Przestronny plac zabaw oferuje maluchom dużo miejsca do zabawy i szaleństwa, podczas, gdy rodzice mogą odpocząć i cieszyć się podróżą tuż obok.
Statek może zabrać na pokład 800 pasażerów i ponad 200 jednostek frachtowych. Uwzględniono również potrzeby osób podróżujących świadomie i ekologicznie instalując na pokładzie 32 stacje ładowania pojazdów elektrycznych.
TT-Line to pionier na południowym Bałtyku w wykorzystaniu LNG, jako paliwa do napędu Green Ship. LNG (skroplony gaz ziemny), jest obecnie uważany za najczystsze paliwo okrętowe, przyjazne środowisku i ma ogromne zalety dla lokalnej społeczności i całego środowiska z uwagi na znaczną redukcję emisji spalin do atmosfery. Ilość cząstek stałych zostaje zmniejszona o 93 proc., tlenku azotu (NOx) o 82 proc., tlenków siarki (SOx) o 98 proc. w porównaniu z tradycyjnym paliwem okrętowym, co pozytywnie wpływa na zielony ślad w portach. Ogólna wydajność eksploatacyjna statków w połączeniu ze zwiększoną pojemnością ładunkową i pasażerską sprawią, że emisja CO2 zostanie redukowana nawet o 60 proc. na jedną transportowaną frachtową.
Zrównoważony rozwój to podstawowy temat przyszłości. Ochrona środowiska ma dla firmy kluczowe znaczenie. Chcemy sprostać tym wyzwaniom i połączyć ekonomikę z ekologią - mówi Aneta Wencel, dyrektor TT-Line Polska.
Oprócz przyjaznego dla środowiska paliwa, na statku zastosowano wiele proekologicznych rozwiązań technicznych np. energooszczędny system klimatyzacji zapewnia minimalne zużycie energii, a zastosowany system odzysku ciepła z silnika oszczędza dodatkową energię. Green Ship wyposażony jest tylko w oświetlenie LED, które zmniejszają zużycie energii o 80 proc. i zapewniają dziesięciokrotnie dłuższą żywotność urządzeń.
Zoptymalizowana linia kadłuba, w tym specjalnie zaprojektowany dziób, zapewnia niskie zużycie paliwa przy zachowaniu profilu prędkości statku. Na statku zastosowano kompleksowy system zarządzania odpadami i wykorzystywane są tylko ekologiczne środki i detergenty, wykorzystanie plastikowych produktów jest zminimalizowane.
Czujemy odpowiedzialność za środowisko, dlatego nasze statki muszą być projektowane z myślą o przyszłości, gdyż będą nam służyć przez wiele lat – kontynuuje Aneta Wencel.
Stworzenie zrównoważonego systemu dotyczyło również pracy i życia załogi na statku, jak i usług oferowanych pasażerom, w tym zrównoważonej produkcji i konsumpcji żywności na statku, w tym wykorzystanie lokalnych produktów ze Szwecji, wcześniejsza rezerwacja posiłków (w celu uniknięcia marnowania przygotowanej żywności), i wprowadzenie ekologicznych produktów w sklepie pokładowym.
Drugi prom Green Ship wkrótce wejdzie do eksploatacji na linie bałtyckie.
rel (TT-Line Polska)