Analitycy banku UBS zwracają uwagę, że w ciągu ostatniego miesiąca bookingi rejsów wycieczkowych wzrosły o 9 procent w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku.
Dzieje się tak mimo, iż niektóre wycieczkowce poddane są obecnie kwarantannie lub błąkają się, spotykając się z odmowami wejścia do portów, a wiele zostało już wyłączonych z eksploatacji.
Wśród tych nowych rezerwacji są z pewnością rezerwacje osób wykorzystujących bonusy przyznane przez wycieczkowe linie żeglugowe pasażerom bukującym rejsy w nowych terminach (po odwołanych z powodu koronawirusa) zamiast rezygnacji z przyszłych wycieczek - sugerują specjaliści UBS, nie ujawniając jednak w swoim raporcie jaki procent stanowią takie rezerwacje optymistycznych przebukowujących terminy pasażerów, a ile jest "starych" rezerwacji (sprzed kryzysu koronawirusowego).
Tak, czy inaczej wspomniany wzrost liczby rezerwacji pokazuje zaskakującą odporność planów czy zamiarów zarezerwowania rejsu na obecne niesprzyjające warunki.
Może to świadczyć o tym, że branża wycieczkowa może mieć nadzieję na to, że nie doświadczy drastycznego spadku zainteresowania rejsami.
PBS
1. Odwolano rejsy w okresie marzec, kwiecien, maj = 1/4 roku czyli prosto liczac okolo 25% rocznego popytu (byc moze sa duze rozbiznosci w rozkladzie rejsow uzaleznione od okresu w roku ale dla ulatwienia kalkulacji przyjmijmy rownomierny rozklad)
2. Nie pamietam gdzie, ale w jakims zagranicznym branzowym portalu czytalem ze w RCL albo NCLH okolo 50% pasazerow odwolanych rejsow po otrzymaniu oferty: zwrot pieniedzy albo 110/120% na voucher na przyszly rejs wybralo druga opcje.
3. 25/100 * 50/100 = 1250/10000 = 12,5%
4. Czyli faktycznie te 9% to wzrost ze o ja ............. cie nie moge :)
5. Kruzery sie skonczyly na jakis czas i oby przetrwaly najblizsze miesiace. Szkoda bo bardzo dochodowa branza.
I tyle w temacie wzrostu sprzedazy o 9% na przyszlz rok :)
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.