Żegluga

Politycy SLD chcą wywołać debatę sejmową, są przeciw prywatyzacji Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

Stanisław Wziątek, poseł SLD na spotkaniu z dziennikarzami przypomniał, że rząd Platformy Obywtelskiej już raz próbował sprywatyzować PŻB.

- Dzięki naszemu sprzeciwowi udało się to odsunąć w czasie - podkreślił. - Teraz minister skarbu znowu sonduje, czy może sprzedać firmę.

Poseł podkreślił, że zamiast pozbywać się dobrze prosperujących przedsiębiorstw, rząd powinien zająć się wzmacnianiem i konsolidacją gospodarki morskiej w naszym regionie.

- Działania ministra skarbu są nieprofesjonalne - podkreślił. - Wystarczy spojrzeć na dane, na liczby, obecną sytuację spółki. Tu chodzi nie tylko o ochronę miejsc pracy tak potrzebnych w naszym regionie. To także groźba utraty wpływów w żegludze na Bałtyku, osłabienie branży morskiej. I wymierne straty dla Skarbu Państwa. Spółka bowiem generując zyski odprowadza podatki, itd.

Poseł podkreślił, że niezależnie od protestów pracowników, związków zawodowych w PŻB, na czwartkowym posiedzeniu Sejmu wywoła dyskusję dotyczącą przyszłości tej spółki.

- Będę domagał się od ministra skarbu informacji dotyczących planów prywatyzacji naszego przewoźnika promowego - dodał poseł. - Będziemy też oczekiwali od rządu wycofania się z pomysłu sprzedaży PŻB.

Zdaniem posła, nie można dopuścić, by dobrze prosperująca firma trafiła w ręce obcego armatora. Przeciwko prywatyzacji PŻB są związki zawodowe działające w spółce. Są oburzone decyzją ministra skarbu, który obniżył o prawie 60 proc. wartość akcji PŻB - z 95 do 39 mln zł. Złożyli w tej sprawie doniesienie do prokuratury zarzucając szefowi resortu i jego zastępcy działanie na szkodę spółki i SP. Apel o zaniechanie prywatyzacji PŻB do rządu skierowali też radni sejmiku województwa zachodniopomorskiego.

Poseł Stanisław Wziątek uważa, że sprzedaż PŻB byłaby utratą nie tylko miejsc pracy, ale również wpływów w żegludze promowej na Bałtyku

Piotr Jasina 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1055 4.1885
EUR 4.2304 4.3158
CHF 4.5143 4.6055
GBP 5.0895 5.1923

Newsletter