Dodanie bolenia i łososia atlantyckiego do gatunków chronionych zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie specjalnego obszaru ochrony siedlisk Ostoja w Ujściu Wisły, który opublikowano we wtorek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Projekt noweli został przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) wskazano, że zgodnie z aktualną dokumentacją przyrodniczą obszaru ochrony siedlisk Ostoja w Ujściu Wisły, w jego granicach stwierdzono występowanie dziesięciu gatunków zwierząt, przy czym wartość obszaru dla ochrony siedmiu z nich oceniono na co najmniej znaczącą.
"Powyższe oznacza, że te gatunki powinny być uznane za przedmiot ochrony ww. obszaru. Obecnie pięć z tych gatunków jest wymienione w ww. rozporządzeniu, natomiast boleń i łosoś atlantycki nie zostały wskazane w rozporządzeniu jako przedmiot ochrony ww. obszaru, mimo że wartość obszaru dla ochrony tych gatunków oceniono na C – znacząca i B – dobra" – podano w dokumencie OSR.
Uzasadniono, że "zmiany w katalogu przedmiotów ochrony obszaru wynikają z lepszego rozpoznania zasobów przyrodniczych i uzyskania nowej wiedzy w zakresie występowania siedlisk i gatunków, dla których wyznacza się obszary Natura 2000".
"Należy przy tym wskazać, że sieć obszarów Natura 2000 powstaje w oparciu o różnorodne źródła, w tym dane literaturowe, które wymagają weryfikacji terenowej, przy czym dane przyrodnicze ulegają szybkiej dezaktualizacji w związku z dynamicznymi zmianami w środowisku przyrodniczym" – wyjaśniono.
Podkreślono ponadto, że "wejście w życie rozporządzenia nie będzie miało wpływu na funkcjonowanie mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, w szczególności nie będzie się wiązać ze wzrostem kosztów działania".
"Wyeliminuje natomiast wątpliwości i niejasności w odniesieniu do celów i przedmiotów ochrony ww. obszaru Natura 2000, utrudniających inwestorom przygotowanie dokumentacji w procedurach ocen oddziaływania na środowisko. Efektem wprowadzenia regulacji będzie uproszczenie procesu opracowania dokumentacji i uzyskania odpowiednich decyzji w procesie inwestycyjnym" - podano w uzasadnieniu do projektu.
Wskazano dodatkowo, że dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni w oparciu o analizę aktualnych danych przyrodniczych obszaru stwierdził potrzebę opisanych zmian w katalogu przedmiotów ochrony na tym obszarze i wystąpił do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska ze stosownym wnioskiem.
"Wniosek ten został zaakceptowany przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, w związku z czym konieczna jest nowelizacja rozporządzenia wyznaczającego specjalny obszar ochrony siedlisk Ostoja w Ujściu Wisły" – zaznaczono.
Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
- 'Fiskeri Tidende. dk.'
- ' SFPO.se'
tłumaczenie automatyczne
Znajdziecie tam ciekawe artykuły, jak żyją rybacy w innych krajach na Bałtyku i jak ich traktuje administracja rybacka, nie ma sensu czytać propagandowego g...wna. które ma nas doprowadzić do bankructwa.
https://www.youtube.com/watch?v=EzRUnNm9Khc
mir.gdynia.pl/zaproszenie-na-wydarzenie-informacyjno-promocyjne-dot-operacji-strategicznej-pn-gromadzenie-danych-na-potrzeby-zarzadzania-rybolowstwem-w-latach-2022-2024/
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.