Organizacja pozarządowa Marine Stewardship Council (MSC), działająca na rzecz zrównoważonego rybołówstwa, doceniła podmioty, które w ciągu ostatniej dekady wyróżniły się największym zaangażowaniem w rozwój Programu MSC w naszym kraju.
MSC działa w Polsce od 2013 roku. W tym czasie wielkość produkcji przetwórstwa rybnego w naszym kraju wzrosła o ponad 38 proc., a sprzedaż certyfikowanych produktów zaliczyła blisko 14-krotny wzrost. Wraz z rozwojem branży zmieniała się również świadomość dotycząca wpływu rybołówstwa na planetę i ekosystemy morskie. MSC odegrało w tym zakresie kluczową rolę, poprzez program certyfikacji produktów w łańcuchu dostaw, współpracę z partnerami biznesowymi oraz tworzenie programów edukacyjnych wpływających na decyzje zakupowe konsumentów. Niebieski certyfikat MSC umieszczony na produktach rybnych i owocach morza – gwarantujący, że pochodzą one ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk – jest już rozpoznawalny wśród blisko 1/3 Polaków (32 proc.) i cieszy się ich dużym zaufaniem.
Obecnie w Program MSC zaangażowanych jest już ponad 120 polskich firm w łańcuchu dostaw, a sprzedaż certyfikowanych ryb i owoców morza na naszym rynku wynosi blisko 24 tys. ton rocznie. To ponad 14 razy więcej niż 10 lat temu. Dzięki temu do polskich domów trafiło już 400 mln sztuk produktów z niebieskim znakiem MSC, które można kupić w sklepach w 25 tys. lokalizacjach w kraju – zarówno w popularnych sieciach handlowych, jak i osiedlowych sklepikach – mówi Anna Dębicka, dyrektorka Programu MSC w Polsce i Europie Centralnej. – Ten sukces nie byłby możliwy, bez otwartych na zmiany partnerów – rybaków, przetwórców, jednostek certyfikujących, organizacji pozarządowych, pracowników naukowych i przedstawicieli uczelni wyższych oraz mediów. Świętując 10-lecie „wypłynięcia” na polski rynek, pragnęliśmy docenić tych partnerów, którzy w ciągu ostatniej dekady wyróżniły się największym zaangażowaniem w rozwój Programu MSC w naszym kraju.
MSC Awards po raz pierwszy w Polsce
MSC Awards to prestiżowe nagrody, które od lat przyznawane są firmom i instytucjom m.in. w Wielkiej Brytanii, Australii, USA czy Hiszpanii, które wyróżniają się szczególnym zaangażowaniem na rzecz zrównoważonego korzystania z zasobów morskich. 7 września br., podczas Gali 10-lecia MSC w Polsce, nagrody te po raz pierwszy zostały przyznane także podmiotom w Polsce.
Nagrody MSC Awards Poland 2023 dla firm przetwórczych i sieci handlowych zdobyły m.in. Lidl (Najlepsza sieć handlowa), Kaufland (Marketing Champion - Najlepsze działania komunikacja), Rossmann (Premiera Roku), Abramczyk (Najlepsza marka kat. dziki łosoś) oraz Princes (Najlepsza marka kat. tuńczyk). Specjalną nagrodę Grand Prix 10-lecia otrzymała firma FRoSTA, która w 2014 r. jako pierwsza firma w Polsce wprowadziła certyfikat MSC na wszystkich swoich produktach rybnych. Pionierskie działania FRoSTY stały się przykładem dla innych firm, przyczyniając się tym samym do znaczącego rozwoju oferty certyfikowanych ryb i owoców morza na polskim rynku.
Dodatkowo MSC uhonorowało tytułami Ocean Hero organizacje, instytucje i osoby, których działania znacząco przyczyniły się do rozwoju Programu MSC oraz budowania świadomości społecznej dotyczącej zrównoważonego rybołówstwa i potrzeby ochrony ekosystemów morskich. Nagrody te zostały przyznane m.in. Departamentowi Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (kat. instytucja), Instytutowi Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (kat. edukacja), Fundacji WWF Polska (kat. organizacja pozarządowa), Martinowi Gimenezowi Castro (kat. ambasador).
Specjalną nagrodę przyznali także sami konsumenci, głosując na swój ulubiony certyfikowany produkt MSC, dostępny na polskim rynku. W Plebiscycie na „Najlepszy Produkt MSC 2023” zwyciężył Łosoś pacyficzny dziki Sockeye z Alaski firmy Suempol.
Gala 10-lecia MSC w Polsce została objęta patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a partnerami wydarzenia były: Bureau Veritas, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oraz Polskie Stowarzyszenie Przetwórców Ryb.
Więcej informacji można znaleźć na stronie >>>
rel (MSC Polska)
Ponadto MSC chwali się swymi dokonaniami przytaczając różne cyfry , ale nic nie wspomina o swoim rekordzie dotyczącym okresu przyznania swego " legendarnego znaczka " na połowy dorszy, który trwał kilkanaście miesięcy i za który to otrzymali odpowiednie wynagrodzenie.
Jak wynika z raportu, od 2007 roku polskie kutry, których jest tylko 790, kontrolowano ponad 11 000 razy. Szwedzkie jednostki zaś, w tym samym czasie, tylko 1580 razy (1390 kutrów). A kutry fińskie, których jest ponad 5 razy więcej niż polskich (3332) skontrolowano... 8 razy.
Najgorsze jest jednak to, że polscy rybacy, którzy popełnią wykroczenia, są dotkliwie karani. Aż 70 jednostkom grozi bankructwo. Na kilka nałożono kary po 300 tys. złotych. Posłowie z sejmowej komisji chcą zwrócić się do premiera i ministra rolnictwa o wyjaśnienie sprawy"
Drodzy Rybacy
W załączeniu przekazujemy do Państwa wiadomości wiadomość jaką otrzymaliśmy od Pana Roberta Telusa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Z naszej strony chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy swoją pracą, wytrwałością i sumiennością przyczynili się do tego, że Pan Minister poznał problemy z jakimi zmierzają się polscy rybacy.
Wiemy, że sytuacja Polskiego Rybołówstwa przybrzeżnego jest bardzo zła.
Czy Polski Rząd będzie chciał pomóc i jakie ma propozycje.
To spotkanie to być lub nie być Polskich Rybaków.
Wszystkie informacje na stronie rybacy......
W trosce o zachowanie naszego dziedzictwa kulturowego domagamy się wprowadzenia zakazu połowu śledzi na Zalewie Wiślanym i Zatoce Pomorskiej w terminach gdy odbywają się tam ich tarła ?
https://www.portalmorski.pl/wiadomosci/rybolowstwo/54074-ke-proponuje-uprawnienia-do-polowow-na-baltyku-na-2024-rok
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.