Klatki zaprojektowane przez naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) mają pomóc rybakom w łowieniu konkretnych gatunków ryb i jednocześnie uniemożliwić niszczenie tych, które są pod ochroną.
Jak poinformowała uczelnia na swojej stronie internetowej, do końca tego roku realizowany będzie pilotażowy projekt opracowania i zastosowania w wodach morskich i śródlądowych systemu innowacyjnych pułapek do połowu ryb.
Obecnie bardzo często sieci wyjmowane są z wody poprzez "ciągnięcie", a wtedy ryby, których łowić w danym okresie nie wolno, są przypadkowo zabijane - podano w komunikacie. Zaprojektowane przez naukowców z ZUT klatki mają pomóc rybakom w łowieniu konkretnych gatunków i jednocześnie uniemożliwić niszczenie tych, które są np. pod ochroną.
Narzędzia badaczy ZUT-u mają też utrudnić drapieżnikom, np. fokom szarym, wykradanie z sieci złowionych okazów.
„Ssaki te, będące pod ochroną, notorycznie niszczą połowy naszych rybaków” - podkreślono.
Zadanie realizowane jest pod kierownictwem profesora Przemysława Czerniejewskiego na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT (od strony naukowej) oraz przez konsorcjum Darłowskiej Grupy Producentów Ryb i Armatorów Łodzi Rybackich sp. z. o.o. w Darłowie (lider).
Jak zaznaczyła uczelnia w komunikacie, „o te badania naukowcy z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT w Szczecinie zabiegali od kilku lat”.
Projekt, którego koszt wynosi 2 mln zł, zakłada blisko 600 rejsów na Bałtyku (okolice Darłowa) na ponad 20 jednostkach. Klatki rozkładane będą także na Jeziorze Ińsko oraz Zalewie Szczecińskim i Jeziorze Dąbie.
amk/ bar/
W trosce o zachowanie naszego dziedzictwa kulturowego domagamy się wprowadzenia zakazu połowu śledzi na Zalewie Wiślanym i Zatoce Pomorskiej w terminach gdy odbywają się tam ich tarła ?
Dlaczego ?
Podobno bardzo troszczą się o zachowanie swojego dziedzictwa kulturowego.
Podczas spotkania zaprezentowane zostały te elementy postulatów rybaków przybrzeżnych, które muszą zostać uszczegółowione, aby dalsza dyskusja dotycząca ich realizacji, mogła zostać prowadzona.
Minister Robert Telus poinformował o konieczności organizacji kolejnego spotkania dotyczącego możliwości realizacji przedstawionych postulatów. Na kolejne spotkanie zostaną zaproszeni przedstawiciele całego środowiska rybackiego, na których wpływ mogą mieć postulowane przez rybaków przybrzeżnych rozwiązania.
Strona Minrol
Zapraszam na stronę rybacy.... gdzie opublikowaliśmy podsumowanie oraz pismo po spotkaniu z Panem Ministrem Rolnictwa Robertem Telusem
Drodzy Rybacy
Bardzo dziękuję za niezwykle merytoryczny ton korespondencji na portalu
Jednak mam trochę uwag odnośnie wielu wpisów
• Zgodnie z naszą konstytucją i prawodawstwem nie możecie pisać zarzutów osobowych wobec urzędników lub innych osób
• To ze względu na dobre imię każdego uczestnika dyskusji, urzędnika lub innej cytowanej w komentarzach osoby
• Zgodnie z powyższym jeśli są konkretne zarzuty – trzeba to zgłaszać do odpowiednich służb z konkretnymi dowodami
• Żyjemy w Państwie prawa i każdy ma prawo do dobrego imienia
• Jeśli zaś ktoś popełnia wykroczenie lub przestępstwo należy to zgłosić i jest to nasz obowiązek obywatelski, ale do tego trzeba mieć dowody
• W przeciwnym razie żaden problem nie zostanie rozwiązany i będzie to puste pisanie
"Kolejna taśma ważnej urzędniczki z PiS: "Bawią się chłopcy na bogato". Uderzenie w ministra"
Już za kilka dni zobaczymy, kto będzie kogo przepraszał.
- stiffeningu i likwidują prosperującą w Polsce branżę na 6 tys osób w przetwórstwie rybnym.
- łowienia śledzia w Bałtyku, co oznacza natychmiastową kasację polskiej floty.
Na oba pomysły Polska nie zgadza się "
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.