Stowarzyszenie Polskich Rybaków Przybrzeżnych wystosowało list otwarty do Komisarza Środowiska, Oceanów i Rybołówstwa w sprawie unijnych funduszy dla rybołówstwa bałtyckiego. Pismo w oryginale publikujemy poniżej.
Szanowny Panie Komisarzu, informujemy Pana, że w marcu 2021 roku urzędnicy polskiego Departament Rybołówstwa wysłali do Komisji Europejskiej pakiet zmian w polskim rybackim programie operacyjnym EFMRA na lata 2014-2020.
Od tego czasu minął już ponad rok, a nasi urzędnicy z Departamentu Rybołówstwa już od ponad roku na spotkaniach z rybakami informują nas, że podlegli Panu Komisarzowi pracownicy w Komisji Europejskiej do dziś nie rozpatrzyli tych zmian, co powoduje blokadę tego programu, a polskie rybołówstwo bałtyckie przez ponad rok czasu jest całkowicie odcięte od unijnego finansowania i grozi mu bankructwo. Nie wiemy czy są to celowe działania Komisji Europejskiej, mające na celu likwidację polskiej floty rybackiej po 3 latach wprowadzania przez unijne instytucje zakazów połowów dorsza na Bałtyku, uderzających głównie w polskie rybołówstwo przybrzeżne. Czy też jest to wynik przypadkowych, administracyjnych zaniedbań w rybackich instytucjach Komisji Europejskiej.
Zwracamy się zatem do Pana Komisarza z wnioskiem o pilne zajęcie się naszą sprawą tak aby polskie rybołówstwo bałtyckie mogło szybko i racjonalnie wykorzystać przysługujące mu fundusze rybackie, co jest obecnie bardzo ważne w obliczu toczącej się wojny na Ukrainie oraz zakazów i ograniczeń połowowych narzuconych przez instytucje europejskie rybakom ze wszystkich krajów bałtyckich. Jednocześnie podkreślamy, że zatwierdzenie polskiego programu operacyjnego na lata 2014- 2020, złożonego do Brukseli we wrześniu 2015 roku zajęło Komisji Europejskiej zaledwie 1 miesiąc.
Korzystając z okazji informujemy Pana Komisarza, że tak długie zatwierdzanie przez KE zmian w polskim rybackim programie operacyjnym na lata 2014-2020 spowodowało, że zaplanowane tam wtedy zmiany uległy dziś całkowitej dezaktualizacji , co powoduje konieczność kolejnej korekty tego programu, który musi być obecnie dopasowany do nowych wyzwań występujących dziś w europejskim rybołówstwie bałtyckim. W najbliższym czasie złożymy w tej sprawie wniosek do polskiego rządu aby za jego pośrednictwem dokonać takich zmian, aby odpowiadały one zapotrzebowaniu polskich rybaków, szczególnie przybrzeżnych, aby mogli oni przetrwać do czasu odbudowy zasobów przez Komisję Europejską na Morzu Bałtyckim.
Stowarzyszenie Polskich Rybaków Przybrzeżnych
Przewodniczący Artur Jończyk Z-ca Henryk Pozorski