Sektor rybołówstwa Unii Europejskiej z zadowoleniem przyjmuje pilne środki Komisji Europejskiej w celu zabezpieczenia operacji połowowych, jednocześnie wzywa państwa członkowskie do przyspieszenia dostępu do pomocy finansowej.
Komisja Europejska opublikowała niedawno pakiet legislacyjny dotyczący pomocy państwa i rekompensat finansowych w ramach nowego Funduszu Rybackiego (EMFAF) w celu wsparcia sektora rybołówstwa po agresji Rosji na Ukrainę. Przemysł rybny UE podziękował Virginijusowi Sinkevičiusowi, komisarzowi ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa, za szybkie wezwanie do drugiego spotkania w celu podsumowania przyjętych środków. Na spotkaniu sektor reprezentowany przez Europêche i EAPO uzgodnił z Komisarzem potrzebę szybkiego i elastycznego wdrożenia przepisów w państwach członkowskich oraz zatwierdzenia niektórych dodatkowych środków w ramach obecnego Funduszu Rybackiego (EFMR).
Przemysł rybny UE docenił szybkie działania Komisji, która przyjęła środki nadzwyczajne, aby spróbować złagodzić negatywne skutki tych, którzy są bezpośrednio zagrożeni kryzysem energetycznym i uspokoić napięcie na naszych rynkach rybnych.
Sektor z pewnością z zadowoleniem przyjmuje szybkie działania Komisji Europejskiej mające na celu odblokowanie finansowania, aby państwa członkowskie mogły w trybie pilnym zapewnić pomoc naszym rybakom. Biorąc pod uwagę fakt, że rządy reagują różnie na sytuację i przyjmują środki w różnym tempie i stopniu, obecnie sprawą zasadniczą jest, aby Komisja nakłaniała władze krajowe do szybkiego wprowadzenia tych zatwierdzonych środków i ograniczenia biurokracji w celu zagwarantowania równych warunków działania. Równie ważne jest jak najszybsze opracowanie wytycznych dla państw członkowskich, aby lepiej zrozumieć, czy można kumulować różne programy pomocy. Z pewnością nasi rybacy potrzebują wszelkiego wsparcia - powiedział Javier Garat, przewodniczący Europêche.
Sektor przypomniał, że priorytetem dla rybaków jest kontynuowanie połowów, dostarczanie owoców morza i utrzymanie zatrudnienia. Jednak w tych wyjątkowych okolicznościach, nawet przy pomocy finansowej, niektóre firmy nie będą w stanie łowić. Dlatego ważne jest, aby pomóc rybakom, którzy muszą tymczasowo zaprzestać działalności, biorąc pod uwagę fakt, że w wielu przypadkach pomoc nadejdzie dopiero kilka miesięcy później. Branża argumentowała, że to również wzmacnia tezę, że należy podnieść pułap pomocy państwa na statek rybacki w ramach tymczasowych, ponieważ tego rodzaju wsparcie może dotrzeć do firm w ciągu kilku tygodni.
Statki rybackie od dawna są w porcie, a sezony na ryby dla niektórych gatunków, na przykład błękitka, wkrótce się skończą. Aby zaradzić tej sytuacji, musimy zapewnić rybakom możliwość przeniesienia na przyszły rok więcej niż dotychczasowych 10% ich kwot połowowych. W końcu jest to kluczowy, bezpłatny środek, który wdrożono już w 2015 r. wraz z rosyjską inwazją na Krym. Zapewni to zatrudnienie i dochody. Musimy przygotować się na każdy przyszły scenariusz. Z zadowoleniem przyjmujemy zobowiązanie Komisji do przeanalizowania sytuacji w każdym przypadku z osobna na podstawie wykorzystania kwot. Popieramy wniosek o poradę ICES dla dotkniętych stad ryb w celu przeanalizowania wykonalności bankowania kwot. Zapewnienie trwałości populacji ryb leży w interesie wszystkich - dodał Esben Sverdrup-Jensen, prezes EAPO.
Sektor docenił również zapowiedź komisarza Sinkeviciusa, że jego służby pracują nad zmianą obecnego EFMR (2014-2020), aby w pełni wykorzystać fundusz i odblokować pozostały niewykorzystany 1 miliard euro na pomoc dla sektora.
rel (Europêche/EAPO)
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.