Od 15 września zacznie obowiązywać okresowy zakaz połowu łososia i troci. Jest to zakaz obejmujący zarówno połowy komercyjne jak i rekreacyjne. W tym roku jednak urzędnicy zdecydowali o skróceniu o 15 dni zakazu połowu rekreacyjnego, który dotychczas obowiązywał do 30 listopada.
Wszystko dlatego, że w połowach komercyjnych zakaz obowiązuje do 15 listopada i urzędnicy uznali, że datę zakazów należy zrównać.
W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 lipca 2015 r. w sprawie wymiarów i okresów ochronnych organizmów morskich poławianych przy wykonywaniu rybołówstwa rekreacyjnego oraz szczegółowego sposobu i warunków wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego pojawił się zapis który określa, że w 2020 roku ustanawia się̨ okresy ochronne dla wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego dla łososia i troci - w terminie od dnia 15 września do dnia 15 listopada w pasie wód o szerokości 4 Mm od brzegu. W poprzedniej wersji rozporządzenia termin ten był wyznaczony aż do 30 listopada.
Zmiana rozporządzenia w sprawie rybołówstwa rekreacyjnego wynika z potrzeby zrównania długości okresu ochronnego łososia i troci w pasie wód o szerokości 4 Mm od brzegu dla osób wykonujących rybołówstwo rekreacyjne z okresem ochronnym tych gatunków dotyczącym rybołówstwa komercyjnego.
Brak jest uzasadnienia, które pozwalałoby na ustanowienie innych okresów ochronnych dla łososia i troci w przypadku rybołówstwa rekreacyjnego i rybołówstwa komercyjnego - czytamy w uzasadnieniu zmiany rozporządzenia. 'Uzasadnionym jest wiec zrównanie okresów ochronnych w obu tych przypadkach'.
Zmiana rozporządzenia w sprawie rybołówstwa rekreacyjnego wynika ze złożonych przez osoby fizyczne petycji dotyczących konieczności zrównania okresów ochronnych łososia i troci z rozporządzenia o rybołówstwie rekreacyjnym z okresami ochronnymi wynikającymi z rozporządzenia o rybołówstwie komercyjnym. Petycje zostały rozpatrzone w sposób pozytywny przez ministra gospodarki morskiej, który odpowiada również za rybołówstwo.
Warto dodać, że nadal nie wolno łowić łososia i troci od 15 września do końca roku na obszarze morskich wód wewnętrznych, w granicach portów morskich: Darłowo, Dźwirzyno, Kołobrzeg, Łeba, Rowy, Ustka. Zakaz obejmuje również połowy łososia i troci od 25 września do końca roku na obszarze morskich wód wewnętrznych na zachód od południka 15°23ʹ14ʺ E oraz na jeziorze Dąbie.
Hubert Bierndgarski
https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/22980-rekordowy-polow-lososia-rybacy-chca-zmian-w-limitach
"Rozwiązania zawarte w opracowanym dokumencie nie odpowiadają na potrzeby sektora rybactwa w Polsce i nie pozwolą skutecznie niwelować następstw katastrofalnego stanu zasobów w Morzu Bałtyckim" - wskazał szef resortu gospodarki morskiej.
"W związku z brakiem uznania dla ww. działań naprawczych, zapaść zasobów na Morzu Bałtyckim będzie dalej postępować. Nie uwzględniając naszych apeli o ratunek dla Morza Bałtyckiego, nie zgodzimy się na przyjęcie rozporządzenia, które w żaden sposób nie poprawi katastrofalnej sytuacji, w jakiej znalazły się zasoby bałtyckiego dorsza" - zadeklarował Gróbarczyk.
wskazał prawdziwe przyczyny zniszczenia Morza Bałtyckiego, lecz jego badania są w ICES kompletnie przemilczane i marginalizowane, przez co Unia Europejska nie jest w stanie podjąć prawidłowych działań ochronnych wobec Bałtyku, których celem powinno być uzdrowienie ekosystemu naszego morza. Mamy nadzieję, że będzie Pan pierwszym komisarzem UE, który zakończy instytucjonalne okradanie bałtyckich rybaków."
Komitet Ratowania Bałtyku
3lata 360dni
BEDA sie prosic ZEBY KUPIC ŁÓDKĘ
Jak wynika z ustaleń RMF FM, Unia Europejska płaci właścicielom kutrów za to, że w Morzu Śródziemnym brakuje ryb. Właściciele kutrów nie muszą nic robić, a i tak otrzymują pomoc finansową z Unii.
Aby dostać unijną zapomogę, rybacy muszą dobrowolnie przestać łowić ryby. Wówczas przez siedem tygodni będą otrzymywać dzienną zapomogę w wysokości ok tysiąca euro. Łącznie każdy właściciel kutra za siedem tygodni leniuchowanie otrzyma ok. 50 tys. euro.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.