Rybołówstwo

Prezydent podpisał ustawę o rybołówstwie morskim - poinformowała w środę jego Kancelaria. Nowe przepisy zakładają m. in. zniesienie możliwości przekazywania indywidualnych kwot połowowych pomiędzy armatorami i rezygnację ze zbiorczych kwot.

Najważniejszą zmianą jaką wprowadza ustawa jest zniesienie możliwości przekazywania indywidualnych kwot połowowych pomiędzy armatorami statków rybackich. Celem wprowadzenia nowych regulacji jest stworzenie bariery, która uniemożliwi sprzedaż indywidualnych kwot połowowych. Utrzymano jedynie możliwość przekazywania kwot połowowych przez armatora pomiędzy jego statkami.

Podczas prac nad projektem nowelizacji ustawy minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk mówił, że jej głównym celem jest zabezpieczenie środowiska naturalnego i ekosystemu Morza Bałtyckiego, które znajduje się w fatalnej kondycji, co jest co roku potwierdzane decyzjami KE oraz RE w zakresie przyznawanych kwot połowowych.

"Drugim elementem jest zabezpieczenie prawidłowego i stałego funkcjonowania polskich rybaków, którzy podlegają najbardziej tym zmianom, w sposób drastyczny, bo każda zmiana kwoty połowowej wiąże się z ograniczeniem możliwości połowowych" – dodał.

Ogólna kwota połowowa przyznana Polsce zgodnie z przepisami UE podlega podziałowi na m.in. indywidualne kwoty połowowe, które pozwalają armatorom na prowadzenie połowów komercyjnych. Ministerstwo uważa, że indywidualne kwoty lub dni połowowe, których armatorzy nie są w stanie wykorzystać zgodnie z przepisami, powinny zostać zwrócone do dyspozycji ministrowi właściwemu do spraw rybołówstwa, który dokonałby ich podziału.

Nowelizacja ustawy przewiduje także wydłużenie terminu na złożenie przez armatora wniosku o rezygnację w danym roku z części lub całości przyznanej mu indywidualnej kwoty połowowej lub dni połowowych - do 15 lipca. Obecnie taki wniosek trzeba składać do 30 czerwca.

Nowe przepisy przewidują też likwidację maksymalnej wysokości zdolności połowowej w segmentach floty zalewowej, bałtyckiej i dalekomorskiej, obejmujących statki rybackie, przy użyciu których prowadzi się rybołówstwo komercyjne na tych obszarach. Likwidacja maksymalnej wysokości zdolności połowowej w segmentach floty powinna przyczynić się do poszerzenia zakresu swobody działalności gospodarczej - uzasadnia resort.

Ustawa przewiduje także zniesienie możliwości tworzenia zbiorczych kwot połowowych. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

drag/ dym/

+3 Taka wymiana
Bezsens
Zniesiono wymiany pomiędzy Polakami a wprowadzono wymianę z zagraniczniakami . Na wniosek armatora i tak na przykład potętat Parlevit wykupi "wymieni" kwoty.
O co chodzi kiedy tworzy się takie kwiatki.
22 czerwiec 2017 : 14:28 Keram | Zgłoś
+8 Koniec rybołówstwa
Czyli PAD podpisał ostatnią ustawę w historii polskiego, rybołówstwa morskiego. Ustawę, która całkowicie wykończy to rybołówstwo. Nie trzeba do tego Unii, MIRu, fok, kormoranów, zrobią to szybciej i lepiej "dobrodzieje" z PiSu i Ustki. Koniec.
23 czerwiec 2017 : 15:06 Były_Rybak | Zgłoś
-3 Psy szczekają, karawana jedzie dalej...
Ważne że cwaniaki które doradzają ministrowi żigolowi dobrze zarobią a o polskim rybołówstwie nikt tu nie myśli. A Maliniak podpisze wszystko co mu prezes podsunie i rozkaże. Taka to Polska teraz nastała.
01 lipiec 2017 : 18:01 no name | Zgłoś
-1 Duda wykańcza rodzimych rybaków
Nasz kochany prezydent tym samym kontynuuje wykańczanie rodzimych rybaków. Takiej jest moje zdanie. Zastanawiam się tylko co nim tak naprawdę kieruje?? Brak wiedzy, źli doradcy czy może bardziej przyziemne są powody podpisania takiej nie innej ustawy?? Jakoś inne kraje UE wspomagają rodzime rybołóstwo, i stocznie a w Polsce od lat wykańcza się rodzimych rybaków tak jak się wykończyło swego czasu rodzime stocznie.
24 lipiec 2017 : 08:43 Marcin13 | Zgłoś
0 gospodarka na Baltku
Nie mogę zrozumieć, że wciąż mamy za dużą flotę rybacką. Gdzie gospodarka naszymi zasobami. Polowami można rozsądnie zarządzać
24 lipiec 2017 : 11:14 t | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0665 4.1487
EUR 4.2261 4.3115
CHF 4.5255 4.6169
GBP 5.0933 5.1961

Newsletter