Rybołówstwo

Redukcja połowów gatunków morskich o rozmiarach mniejszych niż minimalne rozmiary, podejmowanie pilnych środków ochrony w przypadku niepokojącego spadku liczebności stad ryb i jasne specyfikacje dotyczące rozmiaru oczek sieci. To nieliczne ze zmian, które w przepisach chce wprowadzić europejska Rada do Spraw Rolnictwa i Rybołówstwa.

Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się w połowie maja. Dokument z ponad 30 propozycjami zmian został skierowany już do Parlamentu Europejskiego. Negocjacje rozpoczną się po tym, jak Parlament przyjmie swoje stanowisko w sprawie wniosku, co powinno nastąpić w drugiej połowie 2017 r.

Stanowisko rady opiera się na wniosku, który ma na celu zmodernizowanie obecnych przepisów dotyczących tego, jak i gdzie rybacy mogą prowadzić połowy. Chodzi o połów i wyładunek zasobów rybnych, specyfikacje i wykorzystanie narzędzi połowowych oraz środki zmniejszające wpływ na wrażliwe gatunki lub obszary.

Roderick Galdes, maltański sekretarz parlamentarny ds. rolnictwa, rybołówstwa i praw zwierząt powiedział: „Europejscy rybacy musieli dotąd przestrzegać przeszło 30 różnych uregulowań. To wyjątkowo skomplikowane przepisy, trudne w stosowaniu. Chcemy ułatwić życie rybaków, zagwarantować pewność prawa i skupić się na innowacjach. Lepsze i jaśniejsze zasady pomogą chronić nasze morza i zapewnić trwałość zasobów rybnych. Stanowisko Rady umacnia jednak przede wszystkim społeczność rybacką, dając jej bardziej bezpośredni wpływ na podejmowanie decyzji”.

Stanowisko Rady w sprawie środków technicznych uspójnia wniosek Komisji z istniejącym prawem Unii. Skupia się na 2 kluczowych elementach: uproszczeniu i regionalizacji. W szczególności tekst usprawnia procedurę współpracy regionalnej i wzmacnia rolę wspólnych zaleceń państw członkowskich, zgodnie ze zreformowaną wspólną polityką rybołówstwa.

Podejście ogólne Rady zapewnia też równowagę między obecnymi przepisami zezwalającymi na legalne praktyki połowowe – które można utrzymać w celu zapewnienia ciągłości działań – a potrzebą rentownych i innowacyjnych rozwiązań w przyszłości.

Inne istotne elementy stanowiska Rady:

1 - Rada jest za praktycznym rozwiązaniem, by w jak największym stopniu zredukować połowy gatunków morskich o rozmiarach mniejszych niż minimalne rozmiary odniesienia do celów ochrony

2 - możliwość podejmowania pilnych środków w przypadku niepokojącego spadku liczebności stad; większe pole działania podmiotów regionalnych

3 - Rada zgadza się na innowacje techniczne w pełni respektujące konieczność przestrzegania wysokich norm ochrony – pomoże to wdrażać obowiązek wyładunku

4 – wprowadzenie specyfikacji dotyczącej rozmiaru oczka sieci: doprecyzowano podstawę prawną ewentualnych dostosowań

5 - połowy elektryczne: podejście ogólne nadal dopuszcza takie połowy, o ile istnieje naukowa ocena prawdopodobnego wpływu użycia odnośnych narzędzi połowowych na gatunki docelowe i na wrażliwe gatunki i siedliska.

Hubert Bierndgarski

fot. H. Bierndgarski

+2 Szkoda
że Bałtyk nie doczekał
31 maj 2017 : 20:51 Real | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0502 4.132
EUR 4.2067 4.2917
CHF 4.4591 4.5491
GBP 4.9737 5.0741

Newsletter