Od piątku, 28 kwietnia br., rybacy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie na tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej. Wnioski będzie można składać do 24 maja włącznie w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej: "Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa działając na podstawie § 81 rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 16 września 2016 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy finansowej na realizację operacji w ramach Priorytetu 1. Promowanie rybołówstwa zrównoważonego środowiskowo, zasobooszczędnego, innowacyjnego, konkurencyjnego i opartego na wiedzy, zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze” (Dz. U. poz. 1495 i 1964), zwanego dalej „rozporządzeniem wykonawczym”, informuje, że w dniach od 28 kwietnia do 24 maja 2017 r. włącznie można składać wnioski o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” w zakresie działania „Tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej”, o którym mowa w art. 33 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014 z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.
W ramach powyższego naboru ustala się limit środków finansowych, do którego może zostać przyznana pomoc finansowa w wysokości 40 000 000 złotych".
Zgodnie z zapisami rozporządzenia dofinansowanie udzielane może być na okres maksymalnie 6 miesięcy na statek w latach 2014–2020. W tym czasie cała działalność połowowa prowadzona przez statek rybacki lub danego rybaka zostaje skutecznie zawieszona. Właściwa instytucja upewnia się, że dany statek rybacki zaprzestał wszelkiej działalności połowowej w okresie, którego dotyczy tymczasowe zaprzestanie.
Wsparcia udziela się właścicielom unijnych statków rybackich, które są zarejestrowane jako aktywne, oraz które w ostatnich dwóch latach kalendarzowych poprzedzających datę złożenia wniosku o wsparcie przez co najmniej 120 dni prowadziły działalność połowową na morzu lub rybakom, którzy w ostatnich dwóch latach kalendarzowych poprzedzających datę złożenia wniosku o wsparcie przez co najmniej 120 dni pracowali na morzu na pokładzie unijnego statku rybackiego, którego dotyczy tymczasowe zaprzestanie.
Warto jedynie dodać, że w ostatnim czasie zaostrza się spór pomiędzy szeregowymi rybakami, a armatorami kutrów o to, komu należy się w jakiej kwocie odszkodowanie za wstrzymanie połowów. Zdaniem części rybaków armatorzy powinni wypłacać im za czas postoju część odszkodowania. Docierają do naszej redakcji sygnały, że nie wszędzie tak się dzieje i że przepisy są w tej sprawie rozbieżnie interpretowane. W najbliższym czasie postaramy się opublikować informację w tej sprawie.
Hubert Bierndgarski
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.