Rybołówstwo

Najnowszy Raport na temat stanu światowego rybołówstwa i akwakultury na rok 2016 (State of World Fisheries and Aquaculture report, tj. SOFIA 2016) Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) pokazuje, że światowa konsumpcja ryb i owoców morza przewyższa tempo wzrostu populacji. 

Według raportu konsumpcja ryb per capita wzrastała ze średnio 9,9 kg w latach sześćdziesiątych XX wieku przez 14,4, kg w latach dziewięćdziesiątych, aż do 19,7 kg w roku 2013. Wstępnie szacuje się, że dla roku 2014 i 2015 wskaźnik ten przekroczył 20 kg na osobę.

Ten wzrastający popyt wywiera trwały wpływ na kondycję naszych mórz i oceanów. Według danych FAO, prawie jedna trzecia (31,4%) światowych zasobów ryb jest przeławiana, a odsetek zasobów ryb poławianych na maksymalnym poziomie biologicznie zrównoważonym wyniósł 58,1 %. Tylko 10,5% światowych zasobów poławianych jest w sposób całkowicie zrównoważonych.

Szacuje się, że w 2050 roku na świecie będzie żyło około 9,7 miliarda ludzi. Dziś jest nas ponad 7 miliardów. Dlatego wybór produktów rybnych ze zrównoważonych źródeł jeszcze nigdy nie był tak ważny jeżeli chcemy, aby przyszłe pokolenia również mogły cieszyć się wartościami odżywczymi dostarczanymi ludziom przez ryby i owoce morza.

Zrównoważone rybołówstwo gwarancją zdrowej kondycji mórz i oceanów

MSC (Marine Stewardship Council) międzynarodowa organizacja non-profit, która ustanawia światowy standard w dziedzinie zrównoważonego rybołówstwa, pokazuje, że możliwe jest odpowiedzialne korzystanie z zasobów naszych mórz i oceanów i jednocześnie podtrzymywanie zasobów ryb i siedlisk morskich.

- Niezrównoważone połowy zagrażają nie tyko ekosystemom morskim, ale też milionom ludzi, których dobrobyt zależy od zdrowia, produktywności i żywotności naszych oceanów - mówi Anna Dębicka, koordynator programu MSC w Polsce. - Możliwe są zrównoważone połowy, czyli prowadzone w sposób, który zapewnia produktywność naszych mórz i oceanów w przyszłości. Połowy z certyfikatem MSC są tego najlepszym przykładem. Zarządzanie tymi rybołówstwami oparte jest na najnowszej wiedzy naukowej co pomaga utrzymać zdrowe ekosystemy morskie oraz wspiera ochronę zasobów ryb i owoców morza dla nas i przyszłych pokoleń.

Ryby i owoce morza pochodzące z rybołówstwa z certyfikatem MSC stanowią obecnie niemal 10% światowych połowów ryb dziko żyjących. Odsetek połowów z certyfikatem MSC jest jeszcze wyższy dla ważnych gatunków ryb i owoców morza, takich jak ryby białe (46%), homar(22%), czy też tuńczyk (16%).

Ostatnie analizy połowów z certyfikatem MSC pokazują, że 94% organizacji rybackich udoskonaliło swoje praktyki rybackie od momentu otrzymania warunków certyfikacji poprzez wykorzystanie nowych lub zmodyfikowanych technologii, prowadzenie badań naukowych czy zarządzanie rybołówstwem. Dzięki tym działaniom możliwe są bardziej selektywne połowy mające mniejszy wpływ na ekosystem morski.

Wybieraj niebieski znak MSC

- Sklepy, sieci handlowe, restauracje, szefowie kuchni, firmy i każdy z nas jako indywidualny konsument ma możliwość wpływania na rzeczywistą zmianę , czyli na to jak prowadzone są połowy w naszych morzach i oceanach. Wybierając ryby i owoce morza z niebieskim znakiem MSC nagradzamy zrównoważone rybołówstwo i motywujemy pozostałych by udoskonalili lub zmienili swoje działania. Ostatni raport FAO podkreśla ogromną wagę takiego zaangażowania. Mam szczerą nadzieję, że będziemy świadkami wielu inicjatyw mających na celu zwiększenie podaży certyfikowanych zrównoważonych ryb i owoców morza na całym świecie, w tym w Polsce - podkreśla Dębicka
Niebieski znak MSC można znaleźć na ponad 21 500 produktach w ponad 100 krajach na całym świecie. W Polsce dostępnych jest już ponad 300 produktów, które można znaleźć w pierwszej w Polsce wyszukiwarce ryb i owoców morza ze zrównoważonych połowów.

Znak MSC na produktach z ryb i owoców morza oznacza że:

• Pochodzą one z rybołówstwa poławiającego dziko żyjące ryby, które przeszło niezależny proces certyfikacji zgodnej z naukowo ugruntowanym Standardem MSC dla zrównoważonego rybołówstwa.
• Są w pełni identyfikowalne i możliwe do prześledzenia aż do zrównoważonego źródła.

Przeczytaj o tym, jaki wpływ na ekosystemy morskie mają rybołówstwa z certyfikatem MSC w Raporcie Wpływ Globalny >>>
Obejrzyj film o tym, dlaczego warto wybierać ryby i owoce morza ze znakiem MSC >>>
Sprawdź jakie ryby i owoce morza ze zrównoważonych połowów dostępne są na półkach sklepów całego świata >>>

MSC (Marine Stewardship Council) jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową. Wraz z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowało standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa, aby promować przyjazne środowisku praktyki rybackie wśród konsumentów i partnerów na całym świecie. Działania MSC obejmują wyróżnianie odpowiedzialnych praktyk rybackich certyfikatem MSC, certyfikację w łańcuchach dostaw, współpracę z partnerami biznesowymi oraz programy edukacyjne wpływające na decyzję zakupowe konsumentów na całym świecie.

Niebieski certyfikat MSC znajdujący się na produktach rybnych i owocach morza pochodzących ze zrównoważonych połowów, gwarantuje, że pochodzą one ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk, a produktami rybnymi i owocami morza będziemy cieszyć się zarówno my jak i przyszłe pokolenia. 

Już ponad 250 grup rybackich z ponad 30 krajów świata posiada certyfikat MSC, a blisko kolejnych 100 przechodzi obecnie proces certyfikacji. Programem objętych jest już 10% światowych połowów. Dzięki temu na całym świecie dostępnych jest już w ponad 21 500 produktach w ponad 100 krajach na całym świecie. W Polsce dostępnych jest już ponad 300 produktów, które można znaleźć w pierwszej w Polsce wyszukiwarce ryb i owoców morza ze zrównoważonych połowów.

Informacja prasowa
 

+17 Ściema
MSC jest niezależną, międzynarodową organizacją, wyspecjalizowaną w żerowaniu na rybakach, płacącą naukowcom za ich "niezależne i obiektywne badania" takie jak np. dorsza na Bałtyku, kreującą rozwiązania tylko przypadkiem pomagające częścią sektora, który im płaci
14 lipiec 2016 : 12:51 Bolek | Zgłoś
+6 Kto lobbował MSC w Polsce
Agenda:

Sesja 1: O zrównoważonym rybołówstwie – nowe standardy.

Moderator: Zbigniew Karnicki, Morski Instytut Rybacki
Prezentacja o nowych standardach rybołówstwa MSC: Robert Lefebure, Fisheries Assessment Manager, Zespół MSC ds. Standardów w Wielkiej Brytanii (Prezentacja w języku angielskim. Tłumaczenie symultaniczne)
Paneliści: przedstawiciele administracji rybackiej, naukowców, rybaków, organizacji pozarządowych.

Sesja 2: O certyfikacji w łańcuchu dostaw – nowe standardy, badania konsumenckie.

Moderator: Tomasz Kulikowski, Magazyn Przemysłu Rybnego
Prezentacja o nowych standardach w łańcuchu dostaw: Leonor Fishman, Product Integrity Manager, Zespół MSC ds. Standardów w Wielkiej Brytanii (Prezentacja w języku angielskim. Tłumaczenie symultaniczne)
Paneliści: przedstawiciele administracji rybackiej, naukowców, organizacji pozarządowych, przedstawicieli podmiotów z łańcucha dostaw, jednostki certyfikujące

[link usunięty]
14 lipiec 2016 : 15:13 Jogi | Zgłoś
0 kapucha
kiedy kasa? co się dzieje, ktoś coś wie?
14 lipiec 2016 : 17:05 lol | Zgłoś
-1 nagrody w mgm
kasa oczywiście się zgadza, i zgodnie z terminem tak jak dyrektor departamentu obiecał tj. na kontach i do końca czerwca. Tylko, że kasa - nagrody poszły dla departamentu ryb Ministerstwa Gospodarski Morskiej 145 tys. zł, na głowę 2,843 zł. Należało się, w końcu tak wiele dotychczas zrobili, a może na zachętę?

[link usunięty]
15 lipiec 2016 : 09:45 łoj | Zgłoś
0 cienko
145 tysięcy weźmie jedna łódka na rok albo i więcej.
15 lipiec 2016 : 10:58 3 polówka | Zgłoś
-1 kolejna impreza
I po raz kolejny Departament Rybołówstwa organizuje za pieniądze z programu, do którego my ciągle nie mamy dostępu, piknik. Czy oni w tej warszawie coś kur... robią?
[link usunięty]
16 lipiec 2016 : 11:47 wnioskodawca | Zgłoś
-1 oni tam
jedza rybe , jedza rybe..... je je je ...
16 lipiec 2016 : 12:43 pompom | Zgłoś
0 Biegnij
Po kasę do MOPSu
14 lipiec 2016 : 18:09 Tol | Zgłoś
+9 Jak rozkradziono unijne fundusze rybackie za Sawickiego
3/ Operacja „Działania wodno-środowiskowe" – realizacja pakietu 1 i wymogu 2.8 z pakietu 2

Całkowita wartość operacji: 27 927 684,00 zł
Kwota współfinansowania z Europejskiego Funduszu Rybackiego: 20 945 763,00 zł
Okres realizacji: styczeń 2012 – grudzień 2016
4/ Operacja „Działania wodno-środowiskowe” – realizacja wymogu 2.2 z pakietu 2

Całkowita wartość operacji: 3 043 215,00 zł
Kwota współfinansowania z Europejskiego Funduszy Rybackiego: 2 282 411,25 zł
Okres realizacji: styczeń 2012 – grudzień 2016
13) „Wyposażenie mobilnych stanowisk edukacyjnych do prowadzenia warsztatów z zakresu edukacji ekologicznej i popularyzowania rybactwa dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych wraz z przygotowaniem filmu o historii i tradycjach rybackich Stawów Milickich i Doliny Baryczy”
Całkowita wartość projektu: 889 085,40 zł
Całość pod linkiem:
[link usunięty]
16 lipiec 2016 : 17:50 Dorsz. | Zgłoś
+17 ue fundusze za wrony
Tak mi się coś wydaje, że autorem tego rozkradzenia był wrona, za niego byly szykowane rozporządzenia, i chyba nadal bedzie to samo w programie 14-20.

[link usunięty]
17 lipiec 2016 : 11:19 koł | Zgłoś
+16 Do koł
Kolego masz racje ale twój wpis zaraz zniknie tak jak znikały poprzednie wpisy dotyczące tego pana dziwie się że PIS się za to jeszcze nie wzią
18 lipiec 2016 : 05:34 dorsz | Zgłoś
+10 007
Ni obecna ni poprzednia władza jak i jej doradcy nie są nigdy nie byli kompetentni aby optymalnie zarządzać rybołówstwem. Ta gałąź gospodarki daje do PKB 0.07 to nie dużo. Administracja więc nie naciskała nigdy na zrobienie porządku w sektorze i nigdy nie będzie. Tak to właśnie wygląda. Nie wierzcie nigdy w to co oni mówią i obiecują. Nie mają pomysłu i tak na prawdę go nie szukają. Nie ma takiego świństwa którego administracja (rząd) nie zrobiłaby w stosunku do swoich obywateli (rybaków).
18 lipiec 2016 : 06:12 Wert | Zgłoś
0 praca dla rybaka w Danii
[link usunięty]
19 lipiec 2016 : 12:54 Inspektor Erektor | Zgłoś
0 Tylko jechać
Straszne kokosy 9000-15000DKK miesięcznie brutto .
19 lipiec 2016 : 20:20 Zszokowany | Zgłoś
+1 za 4 lata wracasz wrak
albo wcześniej
19 lipiec 2016 : 20:24 u520 | Zgłoś
+2 Dlaczego MIR zostanie rozwiązany
Dorsz to najważniejszy ekonomicznie gatunek polskiego rybołówstwa bałtyckiego. Toczy się o niego spór nie tylko z Komisją Europejska, ale również nagłaśniany w polskich mediach spór pomiędzy rybakami a naukowcami. Rybacy zarzucają naukowcom brak wiedzy o zasobach dorsza. Twierdzą, że najlepszym dowodem na ich tezę o znakomitym stanie zasobów są wysokie wydajności połowowe i pytają, czy takie mogą występować przy złym stanie zasobów??

Naukowcy mówią, że tak. Przyczyną tego jest fakt, że wydajne łowiska dorsza są znane i stosunkowo łatwo namierzane przez rybaków, dysponujących nowoczesnym wyposażeniem hydroakustycznym oraz komunikujących się między sobą. Klasycznym przykładem jest śledź norweski, którego zasoby załamały się całkowicie w wyniku bardzo intensywnych połowów, przy czym możliwe było utrzymanie wysokich połowów przy bardzo już obniżonej biomasie stada tarłowego (rys. 1).

http://www.portalmorski.pl/morze-inne/ryby-akwakultura/8278-dorsz-baltycki-8211-co-nas-naukowcow-niepokoi
20 lipiec 2016 : 08:20 Dorsz ? | Zgłoś
+2 Co za brednie
Jakie intensywne połowy dorsz , przy tych głodowych limitach ???? Chyba jesteś szalony. Ludzie co wy p--------ie!!! Rozłożycie to rybołówstwo całkowicie!!!
20 lipiec 2016 : 12:57 Stary Kaszub | Zgłoś
+4 2002 rok święto ryby Słupsk
Nasz uczony w piśmie i wielki guru doktor Karnicki mówił jakie zagrożenia czkają nas po wstąpieniu do EU przy zagrożonych zasobach ryb w tamtych latach i jak nasi koledzy z krajów nad bałtyckich czyhają na nasze łowiska ale po wstąpieniu do EU zmienił zdanie ciekawe dlaczego czyżby honorowe i dożywotnie członkostwo w RAKU przewróciło w głowie .
21 lipiec 2016 : 03:44 dorsz | Zgłoś
+2 Nie gryzie się ręki która karmi
dlatego zmienił zdanie,
21 lipiec 2016 : 22:00 Joni | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter