Rybołówstwo

MSC (Marine Stewardship Council) podejmie konsultacje z interesariuszami na temat szeregu rozwiązań, którym celem ma być zwiększenie pewności, że organizacje rybackie oraz firmy w łańcuchu dostaw starające się o Certyfikat Zrównoważonego Rybołówstwa lub Certyfikat Łańcucha Dostaw MSC spełniają uznane międzynarodowe normy w zakresie zatrudnienia.

- Rada Nadzorcza MSC dostrzega rosnące znaczenie kwestii społecznych w dążeniu do zrównoważonego rozwoju - mówi Werner Kiene, członek Rady Nadzorczej MSC. - Dlatego postanowiliśmy wzmocnić Standard certyfikacji MSC dla połowów ryb dziko żyjących poprzez wprowadzenie podejścia opartego na ryzyku (ang. Risk based approach). Da to interesariuszom pewność, że praktyki w sferze stosunków pracy w przedsiębiorstwach w łańcuchu dostaw z certyfikatem MSC, począwszy od połowu aż do oferty skierowanej do konsumenta, są zgodne z uznawanymi na świecie normami.

Decyzja ta jest kolejnym krokiem w kierunku włączenia w Standardy MSC kwestii pracowniczych po zobowiązaniu podjętym przez Radę MSC w roku 2014 o zakazie możliwości uzyskania certyfikatu MSC przez organizacje skazane za naruszenie przepisów dotyczących pracy przymusowej.

Przed wypracowaniem propozycji nowych zapisów w Standardach dotyczących kwestii pracowniczych MSC zaprasza wszystkich interesariuszy do udziału w procesie konsultacji. Propozycje te będą mogły również uwzględniać rozwiązania świadczone przez inne organizacje stanowiące standardy oraz strony trzecie.

- Obawy dotyczące nadużyć w standardach pracy w ramach globalnego przemysłu rybnego i łańcucha dostaw są głębokie i niestety powszechne. Wiele organizacji boryka się z tym, z jakich oszczędnych i skutecznych narzędzi skorzystać, by dowieść, że produkty i łańcuch dostaw są zgodne z przyjętymi międzynarodowymi normami i nie korzystają z szokujących i nieakceptowalnych praktyk - mówi Rupert Howes, dyrektor generalny MSC.

- Chociaż kilka standardów społecznych wydaje się być rozwiązaniem możliwym do zastosowania do weryfikacji łańcucha dostaw na lądzie, to istnieje szereg wyzwań w wypracowaniu podobnych standardów dla funkcjonowania jednostek połowowych na morzu. Jednak pojawiły się już pewne inicjatywy. MSC chce pracować i uczyć się od pomysłodawców tych inicjatyw oraz od swoich partnerów w rybołówstwie i handlu, by zrozumieć ich potrzeby i oczekiwania. Naszym celem jest opracowanie podejścia opartego na ryzyku wobec wymogu większej dokładności audytu w przypadkach, gdzie stwierdzona zostanie taka potrzeba. Nie będzie to łatwe. Zachęcamy naszych partnerów do dzielenia się z nami swoimi doświadczeniami, by zapewnić, że nowe wymogi będą zarówno skuteczne, jak i adekwatne.

Jak interesariusze mogą zaangażować się na tym etapie?

MSC przewiduje, że nowe wymogi będą wprowadzane stopniowo. W założeniu w początkowej fazie organizacje rybackie posiadające certyfikat MSC będą zobowiązane zadeklarować, że nie stosują nieakceptowalnych praktyk dotyczących standardów pracy i są w stanie to udowodnić. Rada MSC, po szczegółowych konsultacjach, zwróciła się z prośbą o wdrożenie tego wymogu do końca 2018 roku. MSC zasięgnie również opinii na temat weryfikowalnych wymogów lub deklaracji w kwestiach społecznych, które zostaną wdrożone w Standardzie Łańcucha Dostaw w roku 2018. Może to być także uznanie rozwiązań oferowanych przez inne organizacje stanowiące standardy.

Następną fazą będą konsultacje dotyczące zestawu weryfikowalnych wymogów społecznych dotyczące standardów pracy w rybołówstwie, w tym możliwości uznania rozwiązań oferowanych przez inne organizacje stanowiące standardy. Wdrożenie nastąpi w roku 2020 po opublikowaniu aktualizacji Standardów Rybołówstwa MSC.

Szczegóły konsultacji z interesariuszami dostępne są na stronie internetowej improvements.msc.org.
Osoby zainteresowane powinny zarejestrować się mailowo pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

MSC (Marine Stewardship Council) jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową. Wraz z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowało standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa, aby promować przyjazne środowisku praktyki rybackie wśród konsumentów i partnerów na całym świecie. Działania MSC obejmują wyróżnianie odpowiedzialnych praktyk rybackich certyfikatem MSC, certyfikację w łańcuchach dostaw, współpracę z partnerami biznesowymi oraz programy edukacyjne wpływające na decyzję zakupowe konsumentów na całym świecie. 

Niebieski certyfikat MSC znajdujący się na produktach rybnych i owocach morza pochodzących ze zrównoważonych połowów, gwarantuje, że pochodzą one ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk, a produktami rybnymi i owocami morza będziemy cieszyć się zarówno my jak i przyszłe pokolenia. 

Już ponad 250 grup rybackich z ponad 30 krajów świata posiada certyfikat MSC, a blisko kolejnych 100 przechodzi obecnie proces certyfikacji. Programem objętych jest już 10% światowych połowów. Dzięki temu na całym świecie dostępnych jest już w ponad 21 500 produktach w ponad 100 krajach na całym świecie. W Polsce dostępnych jest już ponad 300 produktów, które można znaleźć w pierwszej w Polsce wyszukiwarce ryb i owoców morza ze zrównoważonych połowów.

rel (Marine Stewardship Council)  

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0502 4.132
EUR 4.2067 4.2917
CHF 4.4591 4.5491
GBP 4.9737 5.0741

Newsletter