Jak informuje MSC Polska, teraz wystarczy tylko kilka kliknięć, aby znaleźć w internecie markę lub sprzedawcę oferujących w swojej ofercie ryby i owoce morza z niebieskim znakiem MSC.
Na stronie www.msc.org/pl, można wybrać jeden z ponad 300 dostępnych w Polsce produktów rybnych i owoców morza z certyfikatem MSC spośród ponad 20 000 dostępnych na całym świecie.
Rybę lub danie rybne wyszukamy poprzez wybór gatunku, typu produktu, producenta lub sprzedawcy. Każdy może się również zapisać na specjalną listę, aby otrzymywać powiadomienia o nowych produktach MSC dostępnych w wybranym kraju.
Wybierając ryby z niebieskim znakiem MSC mamy gwarancję, że produkty pochodzą z przyjaznych środowisku, zrównoważonych połowów. Zrównoważony połów to taki, który w mniejszym stopniu wpływa na ekosystem morski, pozostawia więcej ryb w morzach i oceanach i sprzyja innym zwierzętom morskim. Ryby opatrzone niebieskim znakiem MSC zostały wcześniej złowione w taki sposób, aby nigdy nie zabrakło ich dla nas i dla przyszłych pokoleń.
Blisko 90% zasobów ryb w morzach i oceanach jest wyczerpanych, znacznie uszczuplonych lub nadmiernie eksploatowanych. Krytycznie niski stan populacji dziko żyjących ryb i owoców morza jest obecnie jednym z największych wyzwań ekologicznych na świecie.
- Ryby i owoce morza to podstawa diety dla ponad miliarda ludzi na świecie. Od odpowiedzialnej gospodarki rybackiej zależy dobrostan 1 na 10 osób na świecie. To rynek 10-krotnie większy niż rynek kawy - mówi Anna Dębicka, szefowa MSC na Polskę. - Pamiętajmy, że to nasze decyzje, które codzienne podejmujemy w sklepach, mają wpływ na to, co robią producenci ryb i rybacy. Jeśli będziemy wybierać produkty z logo MSC, coraz więcej firm będzie spełniać standardy zrównoważonego rybołówstwa.
MSC (Marine Stewardship Council) jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową. Wraz z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowało standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa, aby promować przyjazne środowisku praktyki rybackie wśród konsumentów i partnerów na całym świecie. Działania MSC obejmują wyróżnianie odpowiedzialnych praktyk rybackich certyfikatem MSC, certyfikację w łańcuchach dostaw, współpracę z partnerami biznesowymi oraz programy edukacyjne wpływające na decyzję zakupowe konsumentów.
Już ponad 250 grup rybackich z ponad 30 krajów świata posiada certyfikat MSC, a blisko kolejnych 100 przechodzi obecnie proces certyfikacji. Programem objętych jest już 10% światowych połowów. Dzięki temu na całym świecie dostępnych jest już ponad 26 000 produktów rybnych oznaczonych niebieskim certyfikatem MSC.
rel (MSC Polska)
Rybacy chcieliby się doczekać konkretnych rozwiązań. Sami oczekują zakazu połowów na skalę przemysłową prowadzonych przez duże statki ze względu na to, że Bałtyk to niewielki akwen i istnieje realne niebezpieczeństwo przełowienia zasobów, co grozi w konsekwencji upadkiem rybołówstwa. Na ratunek Bałtykowi ruszyć chce Greenpeace.
Czytaj więcej: [link usunięty]
Wła-197
Wła196
Wła-291
Wła-31
Wła-11
Wła-65
Wła-207
Wła-39
Wła -254
Wła -253
Wła -22
Wła-71
Wła -51
Wła -295
Wła -84
Wła-312
Wła -305
Wła -310
Wła -311
Wła -67
Hel-125
Hel-102
Hel -111
Hel-112
Jas -78
Jas-31
Jas-76
Jas-74
Jas-57
Jas-77
Jas-99
Jas-102
Jas-39
Jas-51
Zag-31
Zag-17
Zag-21
Zag-27
Wsg-22
Gda-18
Dzi-25
Co tam jeszcze łowicie?Nie wstyd wam dranie?Gdzie wasz honor?
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.