Certyfikacja MSC dla wszystkich organizacji rybackich z pięciu państw (Polski, Niemiec, Danii, Szwecji i Łotwy) poławiających dorsza bałtyckiego ze stada wschodniego została zawieszona. Ocena stanu stada wschodniego przeprowadzona przez niezależne jednostki certyfikujące pokazała, że kondycja tego stada nie jest w chwili obecnej wystarczająco dobra, aby spełnić rygorystyczne wymagania standardu MSC dla rybołówstwa. Oznacza to, że od 17 grudnia br. ryby pochodzące z połowów bałtyckiego dorsza ze stada wschodniego nie mogą być zakupione lub sprzedawane z certyfikatem MSC.
Zawieszenie dotyczy połowów duńskich, niemieckich, szwedzkich, łotewskich i polskich: DFPO Denmark Eastern Baltic Cod; Germany Eastern Baltic Cod, Swedish Fisherman's Producer Organization (SFPO) Eastern Baltic cod, LFA Latvia Trawl Eastern Baltic Cod, oraz Poland Eastern Baltic Cod.
- Standardy MSC w zakresie rybołówstwa są szeroko uznawane jako najbardziej wiarygodne i skuteczne potwierdzenie przestrzegania zasad zrównoważonego rybołówstwa. W celu uzyskania certyfikatu, należy udowodnić, że połowy nie powodują między innymi zmniejszenia liczebności populacji ryb - powiedziała Minna Epps, Dyrektor Programowy MSC dla Skandynawii i regionu Morza Bałtyckiego.
- Niestety, ocena przeprowadzona przez niezależne instytucje certyfikujące wykazała, że łowisko dorsza bałtyckiego stada wschodniego przestało spełniać wymagania standardu MSC. Mamy nadzieję, że w takiej sytuacji wszyscy interesariusze podejmą kroki mające na celu poprawę zarządzania tym rybołówstwem, co pozwoli na cofnięcie zawieszenia certyfikatu - dodaje Minna Epps.
Dlaczego certyfikat rybołówstwa został zawieszony?
Stwierdzono, że przeprowadzona w roku 2015 ocena stanu stada dorsza wschodniego nie pozwala na sformułowanie zaleceń w zakresie kondycji stada, jak również określenie punktów referencyjnych, wymaganych do zastosowania odpowiedniego, długofalowego i skutecznego zarządzania rybołówstwem.
Wszystkie certyfikowane organizacje rybackie eksploatują to samo stado dorsza. W związku z tym, zgodnie z wymaganiami MSC, jednostki certyfikujące odpowiedzialne za certyfikację rybołówstwa są zobowiązane do zharmonizowania oceny stanu stada. W wyniku corocznego audytu duńskich, niemieckich i szwedzkich połowów, jednostki certyfikujące stwierdziły, że certyfikacja wszystkich połowów dorsza bałtyckiego na stadzie wschodnim powinna zostać zawieszona.
- Duńskie połowy bałtyckiego dorsza ze stada wschodniego były certyfikowane jako pierwsze w 2011 r. Od tego czasu posiadanie certyfikatu stało się niezbędne dla większości rynków gdzie dorsz jest sprzedawany. Dlatego też zawieszenie certyfikatu dla połowów dorsza na Morzu Bałtyckim jest smutnym dniem dla rybaków. W szczególności, że powody zawieszenia nie zależą od rybaków. Główne powody zawieszenia to naturalne zmiany parametrów wzrostu populacji i niemożność oceny wieku ryb przez biologów - powiedział Jonathan Broch Jacobsen, konsultant ds. zrównoważonego rybołówstwa, identyfikowalności i jakości w DFPO1.
Dalsze, szczegółowe informacje na temat zawieszenia zostaną umieszczone w raportach kontrolnych, które MSC otrzyma w celu publikacji na początku 2016 roku. Zgodnie z procedurą podmioty odpowiedzialne za zarządzanie poszczególnymi połowami przygotują naprawczy plan działania w celu rozwiązania tej kwestii.
- Możemy mieć tylko nadzieje, że obecne starania biologów na rzecz poprawy sytuacji okażą się skuteczne w krótkim czasie , a rynek wykaże się cierpliwością oczekując na powrót certyfikacji MSC dla bałtyckich połowów dorsza na stadzie wschodnim - dodaje Jacobsen.
Konsekwencje dla łańcucha dostaw
W wyniku zawieszenia certyfikatu, dorsze bałtyckie złowione na stadzie wschodnim od 17 grudnia 2015 roku nie mogą być sprzedawane jako ryby z certyfikatem MSC, ani nie mogą być oznakowane certyfikatem MSC.
Dorsze z bałtyckiego stada wschodniego, złowione przed 17 grudnia 2015 r. mogą być oznakowane certyfikatem MSC, pod warunkiem spełnienia wymagań Standardu MSC Łańcucha Dostaw w odniesieniu do identyfikowalności produktów rybnych oraz pod warunkiem możliwości potwierdzenia daty połowu.
____
MSC (Marine Stewardship Council) jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową. Wraz z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowało standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa, aby promować przyjazne środowisku praktyki rybackie wśród konsumentów i partnerów na całym świecie. Działania MSC obejmują wyróżnianie odpowiedzialnych praktyk rybackich certyfikatem MSC, certyfikację w łańcuchach dostaw, współpracę z partnerami biznesowymi oraz programy edukacyjne wpływające na decyzję zakupowe konsumentów na całym świecie.
Już ponad 250 grup rybackich z ponad 30 krajów świata posiada certyfikat MSC, a blisko kolejnych 100 przechodzi obecnie proces certyfikacji. Programem objętych jest już 10% światowych połowów. Dzięki temu na całym świecie dostępnych jest już ponad 26 000 produktów rybnych oznaczonych niebieskim certyfikatem MSC.
rel (Marine Steward Council)
z poszanowaniem wartości przyrodniczych, dlatego niezmiernie cieszę się, że w najbliższym czasie osobiście będę mógł pogratulować im otrzymania certyfikatu MSC” – powiedział Kazimierz Plocke, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb, która wystąpiła o certyfikację powstała
w 2005 roku. Grupa została uznana za organizację producentów zgodnie ze Wspólną Polityką Rybołówstwa Unii Europejskiej (WPRyb) jako jedna
z pierwszych w Polsce (POL 005). KGRP odgrywa znaczącą rolę
w prowadzeniu wspólnej polityki rybołówstwa, między innymi dzięki działaniom na rzecz zrównoważonych praktyk rybackich i pozyskiwania zasobów zgodnie
z wymaganiami rynku. Dzięki środkom z Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” pozyskanym przez Grupę możliwa była pierwsza w Polsce certyfikacja rybołówstwa.
Marcin Radkowski, prezes Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb, reprezentujący przystępujące do certyfikacji organizacje, podkreśla: „Podjęliśmy wyzwanie, jakim jest ocena naszej działalności rybackiej pod kątem zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska morskiego, aby pokazać, że korzystamy z żywych zasobów morskich w sposób odpowiedzialny. Jesteśmy pewni, że ubiegając się o certyfikację zgodnie z standardem MSC, podjęliśmy właściwą decyzję i cieszymy się, że od dziś dorsz bałtycki ze stada wschodniego może być oznaczony niebieskim certyfikatem MSC. Program MSC jest uznawany na świecie za najbardziej rygorystyczny i wszechstronny zestaw kryteriów dla zrównoważonego rybołówstwa. A jego logo cieszy się wysokim poparciem i uznaniem”– dodaje Radkowski.
Zbyt duzy nieujawniany przylow.
Szlaban.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.