Wszystkie, najważniejsze ryby występujące w Bałtyku można zobaczyć w Kołobrzegu. Powstał tam właśnie Park Ryb Morskich.
W parku przy ul. Mickiewicza w Kołobrzegu stanęły modele pięciu ryb bałtyckich. Park Ryb Morskich w Kołobrzegu to, obok Parku Ryb Słodkowodnych w Trzciance jeden z dwóch takich obiektów Polsce. Park tematyczny powstał dzięki współpracy Stowarzyszenia Kołobrzeska Lokalna Grupa Rybacka i Nadnoteckiej Grupy Rybackiej.
Park Ryb Morskich jest nie tylko niewątpliwą turystyczną atrakcją głównej nadmorskiej alei, ale stanowi także doskonały element edukacyjny, gdyż prezentuje wiedzę o rybach zasiedlających wody Bałtyku. Dzięki temu może stanowić bazę do ciekawych lekcji biologii w plenerze.
Park Ryb Morskich to wielkogabarytowe modele: śledzia, dorsza, flądry, łososia, dorsza i szproty. Pod każdą rybą umieszczono tabliczkę informacyjną, z której można dowiedzieć się o każdym z prezentowanych gatunków. Ryby wykonane są z laminatu i cechuje je niezwykła precyzja oddająca szczegółowe elementy kształtu i ubarwienia.
Projekt nosił nazwę: „Promocja i rozwój obszaru Stowarzyszenia Kołobrzeska Lokalna Grupa Rybacka oraz Nadnotecka Grupa Rybacka poprzez stworzenie obiektu małej infrastruktury turystycznej na obszarze SKLGR pn. Park Ryb Morskich, w ramach współpracy międzyregionalnej pomiędzy SKLGR oraz NGR”.
Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.
Info i foto: www.klgr.pl
Badania prowadzone w MIR-PIB pokazały, że zawartość metali toksycznych (kadmu, ołowiu i rtęci) we flądrach jest na niskim poziomie. Jeżeli odniesiemy się do kadmu i ołowiu, to ich zawartości w mięśniach flądry są niższe niż np. w zbożach czy warzywach. Wyniki naszych badań, prowadzonych od ponad dwóch dekad, wskazują, że dla flądry (innych ryb również) stężenia dopuszczalne w żywności nie były przekroczone i stanowią one około 1-3% limitu. Większą uwagę należy zwrócić na rtęć, która w rybach występuje na wyższym poziomie, niż w innych rodzajach żywności. Rtęć we flądrze stanowi około 10% bezpiecznego limitu.
[link usunięty]
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.