Prawo, polityka

W bazie marynarki wojennej Berga pod Sztokholmem rozpoczęło się w poniedziałek spotkanie wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza ze szwedzkim ministrem obrony Palem Jonsonem. Ministrowie omówią kwestie bezpieczeństwa na Bałtyku, wsparcia Ukrainy i współpracy zbrojeniowej.

Spotkanie ministrów odbywa się na jednej z korwet klasy Visby - najnowszego typu okrętów w szwedzkiej flocie.

Jak zapowiadał polski resort obrony, rozmowy ministrów dotyczyć będą bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim i wspólnych działań na rzecz ochrony znajdującej się tam infrastruktury krytycznej.

- Wśród tematów znajdą się także perspektywy dalszego współdziałania w ramach NATO oraz wsparcie dla odpierającej rosyjską agresję Ukrainy - dodaje MON.

Ministrowie poruszą również kwestię współpracy krajowych przemysłów zbrojeniowych, w tym możliwych szwedzkich zakupów w Polsce.

Po spotkaniu z Jonsonem Kosiniak-Kamysz weźmie udział w specjalnej sesji z przedstawicielami przemysłu obronnego poświęconej m.in. produkcji dla broniącej się przed Rosją Ukrainy, a także sprzedaży polski produktów w Szwecji.

Delegacji MON towarzyszą przedstawiciele najważniejszych polskich firm zbrojeniowych, zarówno państwowych, jak Huta Stalowa Wola czy Mesko, a także prywatnych, jak WB Electronics.

W ostatnich miesiącach, zwłaszcza po dołączeniu Szwecji do NATO w marcu 2024 r., polsko-szwedzka współpraca w sferze bezpieczeństwa znacząco się zacieśniła. Wynika to także m.in. z nowych zagrożeń na Bałtyku i ataków na infrastrukturę krytyczną, w tym podmorskie kable i rurociągi.

Szwecja jest także jednym z ważniejszych partnerów zbrojeniowych Polski - w Szwecji dla polskiego wojska MON zakupił m.in. dwa samoloty wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW Erieye oraz kilka tysięcy granatników Carl Gustaf. Szwedzki SAAB bierze udział w projekcie budowy dwóch okrętów rozpoznawczych Delfin dla Marynarki Wojennej RP; Szwedzi są także zainteresowani udziałem w polskim programie zakupów okrętów podwodnych Orka.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1124 4.1954
EUR 4.2273 4.3127
CHF 4.5038 4.5948
GBP 5.0163 5.1177

Newsletter