Prawo, polityka

Od lipca br. zgodnie z ustawą o działach za energetykę jądrową odpowiada Ministerstwo Przemysłu, dlatego „Zespół do spraw rozwoju energetyki jądrowej w Polsce” w ministerstwie klimatu został formalnie zlikwidowany - wyjaśniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

"Ze względu na pojawiające się doniesienia o likwidacji +Zespołu do spraw rozwoju energetyki jądrowej w Polsce+ informujemy, że od lipca 2024 Departament Energii Jądrowej funkcjonuje w Ministerstwie Przemysłu" - wskazało w komunikacie Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

Resort klimatu zwrócił uwagę, że to efekt zmiany ustawy działowej, w której sektor energii jądrowej został przeniesiony do Ministerstwa Przemysłu. "Dlatego formalnie nastąpiła likwidacja wspominanego Zespołu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska" - zaznaczyło ministerstwo.

W komunikacie wskazano, że jednym z zadań Departamentu Energetyki Jądrowej funkcjonującego w Ministerstwie Przemysłu jest "koordynowanie realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej oraz Krajowego planu postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym". Celem Programu polskiej energetyki jądrowej (Program PEJ) jest budowa oraz oddanie do eksploatacji w Polsce elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe.

Zespół do spraw rozwoju energetyki jądrowej w Polsce został powołany zarządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z 17 lutego 2023 r.

Zgodnie z nim podstawowym celem zespołu było wsparcie ministra w realizacji zadań związanych z rozwojem energetyki jądrowej w Polsce oraz zapewnienie koordynacji działań w tym zakresie z różnymi podmiotami krajowego sektora jądrowego.

W skład zespołu, poza przedstawicielami Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wchodzili m.in. przedstawiciele Pełnomocnika Rządu do Spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz krajowych przedsiębiorstw realizujących lub przygotowujących się do realizacji konkretnych planów inwestycyjnych w zakresie budowy elektrowni jądrowych.

Rezultatem prac zespołu miały być wypracowywane dla ministra rekomendacje dla legislacyjnych i poza legislacyjnych rozwiązań usprawniających wdrażanie energetyki jądrowej w Polsce.

Rekomendacje te miały uwzględniać potrzeby zarówno inwestycji w wielkoskalowe elektrownie jądrowe, jak i małe reaktory modułowe (SMR)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0181 4.0993
EUR 4.2211 4.3063
CHF 4.4877 4.5783
GBP 5.1001 5.2031

Newsletter