Rada Ministrów chce utrzymać ważność dokumentów marynarskich do dnia upływu 90 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii - poinformowano w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu rządu.
Jak wytłumaczono w komunikacie, ze względu na ograniczenia związane z COVID-19, marynarze mają trudności z powrotem do kraju, a tym samym nie mogą m.in. odnowić dyplomu lub świadectw przeszkolenia.
Rząd zdecydował też, że z uwagi na skutki pandemii COVID-19 związane z ograniczeniami w przewozie towarów i pasażerów statkami na rzekach, planowane jest zwolnienie przewoźników z opłat za korzystanie z publicznych rzek i śluz. Dodatkowo z opłat tych zwolnieni będą także turyści pływający statkami. Zwolnienie będzie dotyczyć sezonu żeglugowego od 1 marca do 31 grudnia 2022 r.
Rada Ministrów postanowiła ponadto, aby o 12 miesięcy przedłużony został okres obowiązywania planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy i planów zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszarów dorzeczy.
Propozycje zmian zawarto w projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
pif/ mmu/
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.