Prawo, polityka

Nowy gabinet Norwegii, który przejmie władzę w czwartek, poinformował w środę, że zezwoli na dalsze poszukiwania złóż ropy i gazu. Będzie to jednak rząd mniejszościowy, który musi zabiegać o poparcie opozycji przeciwnej rozwojowi przemysłu naftowego - pisze Agencja Reutera.

Rząd sformowała norweska Partia Pracy, która w połowie września wygrała wybory parlamentarne, wraz z Partią Centrum.

Jak ocenia Reuter, sytuację rządu skomplikuje fakt, że kampanię przed wyborami parlamentarnymi zdominowała kwestia ropy naftowej, a z rozmów o utworzeniu koalicji wycofała się Socjalistyczna Partia Lewicy, właśnie ze względu na "zbyt małą koncentrację na sprawach związanych z ochroną środowiska oraz dystrybucją dóbr".

Jednak we wspólnym komunikacie, prezentującym politykę przyszłego rządu, Partia Pracy i Partia Centrum poinformowały, że "norweski przemysł naftowy będzie rozwijany, a nie rozmontowywany". Nowy gabinet utrzyma też w mocy obowiązujący dotychczas system przyznawania licencji na poszukiwania złóż surowców.

Norwegia jest w zachodniej Europie największym producentem gazu i ropy; w tym roku około połowy dochodów państwa wiązało się właśnie z przemysłem naftowym.

Rząd socjaldemokratycznej Partii Pracy oraz mającej poparcie na prowincji Partii Pracy dysponuje 76 mandatami w 185-miejscowym parlamencie.

Tymczasem według ekspertów od poparcia socjalistów, przeciwnych dalszemu rozwojowi eksploatacji złóż surowców kopalnych, zależeć los nowego rządu. 

fit/ tebe/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter