Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce od 17 grudnia prezentuje nową wystawę czasową, której głównym bohaterem jest jeden z najsłynniejszych okrętów polskiej Marynarki Wojennej – ORP „Gen. K. Pułaski”.
Dwie ważne rocznice: 25-lecie Polski w NATO i 25 lat fregaty pod polską banderą stały się inspiracją dla muzealników do organizacji tej niestandardowej wystawy pt. „PUŁASKI 272. 25 lat Polski w NATO”. Pomysł może zaskakiwać, ponieważ to chyba pierwsza tego typu ekspozycja w historii polskiej Marynarki Wojennej, która przybliża publiczności okręt wojenny, pozostający w czynnej służbie, na straży polskich interesów, na różnych morzach świata. Poprzez prezentację zwiedzającym okrętu, jego historii, roli oraz załogi, wystawa pełni istotne funkcje edukacyjne z zakresu kształtowania patriotyzmu i postaw proobronnych. Uczy szacunku do tradycji i dziedzictwa historycznego.
Realizacja wystawy w Warce ma swoje ważne uzasadnienie. Okręt jest szczególnie bliski społeczności Warki, a szczególnie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Delegacja miasta i muzeum była obecna na chrzcie fregaty, kiedy to w 2000 r., po 20 latach służby w amerykańskiej Marynarce Wojennej, nadano jej imię Kazimierza Pułaskiego, polsko-amerykańskiego bohatera pochodzącego z ziemi wareckiej. Współpraca okrętu i muzeum trwa prawie 25 lat, a wystawa jest bardzo dobrym przykładem wzajemnych kontaktów.
Ekspozycja została profesjonalnie zaprojektowana i zaaranżowana. Składa się z 7 części tematycznych. Do każdej z części przyporządkowany jest prezenter, w którym zamieszczono materiał informacyjny w języku polskim i angielskim oraz wiele ciekawych eksponatów oraz zdjęć. Wędrując po każdej z części poznajemy związek okrętu z przystąpieniem Polski do NATO, historię jego wejścia do polskich sił zbrojnych, losy pod biało-czerwoną banderą, w tym działania w ramach elitarnego zespołu morskiego Sojuszu Północnoatlantyckiego, uzbrojenie, załogę i okręt instytucję, w której działania wykraczają poza obowiązki wykonywane podczas manewrów i ćwiczeń.
Na ekspozycji słyszymy szum morza i okrętowe dźwięki, które przenoszą nas w świat znany marynarzom. Można tu zobaczyć wiele elementów wyposażenia okrętowego, w tym ciekawych, oryginalnych pamiątek, związanych z działaniami fregaty. Na ściankach ekspozycyjnych są m.in.: tzw. „kresty” – przypominające o nawiązanych kontaktach z innymi jednostkami pływającymi, odznaczenia, model okrętu złożony przez jednego z załogantów w czasie NATO-wskiej misji, mundury, a nawet drzwi do jednej z kabin, na których marynarze zapisywali historię fregaty od chwili podniesienia na niej polskiej bandery i wiele innych interesujących obiektów.
Zebranie materiałów na tak niekonwencjonalną ekspozycję było możliwe dzięki współpracy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego z ORP „Gen. K. Pułaski”. Stała się ona siłą sprawczą bardzo interesującego projektu wystawienniczego, z wieloma oryginalnymi obiektami, walorami edukacyjnymi, a nawet ścieżką dźwiękową.
Wystawa „PUŁASKI 272. 25 lat Polski w NATO” będzie czynna dla zwiedzających do 4 maja 2025 r.
Serdecznie zapraszamy.
Organizator: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce