Poleasingowe samochody cieszą się dużą popularnością - zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Kto może - i powinien - zdecydować się na zakup auta po umowie leasingu?
Czym są poleasingowe samochody?
Samochodem poleasingowym nazywamy auto używane wcześniej w ramach umowy leasingu. Jeżeli leasingobiorca zdecyduje się zwrócić pojazd firmie leasingowej, bardzo często auto trafia na sprzedaż - w takiej sytuacji mówimy właśnie o autach używanych poleasingowych. Duża część leasingobiorców wykorzystuje samochody sporadycznie - a to przekłada się na dobry stan oraz niski przebieg wielu poleasingowych modeli.
Auta poleasingowe - kto może zdecydować się na ich zakup?
Poleasingowe auta stanowią dobry wybór dla osób, które chcą zaoszczędzić na zakupie. Na używane samochody po umowach leasingowych decydują się szczególnie przedsiębiorstwa, które wykorzystują na co dzień wiele pojazdów - taka inwestycja może bowiem przynieść sporą oszczędność. Wśród pojazdów po umowach leasingu znajdują się zarówno te osobowe, jak i samochody dostawcze poleasingowe - a to oznacza, że każdy jest w stanie odnaleźć odpowiedni model. Oferta aut poleasingowych wielu polskich firm obejmuje dodatkowo ich ponowny leasing lub długoterminowy wynajem. Co ważne, jest ona skierowana zarówno do właścicieli firm, jak i do klientów indywidualnych.
Transakcja kupna-sprzedaży auta poleasingowego - jak przebiega?
Decydując się na zakup auta poleasingowego za gotówkę, kupujący mają do czynienia z samochodami dostępnymi od ręki. Kupno to zdecydowanie najprostszy sposób na nabycie pojazdu dla firmy lub do użytku prywatnego. Gdy do zakupu dochodzi między dwiema osobami prywatnymi, muszą one podpisać umowę kupna-sprzedaży. Jak wskazuje art. 535 Kodeksu cywilnego, sprzedający zobowiązuje się w niej do przeniesienia własności rzeczy na osobę kupującą oraz do wydania przedmiotu umowy. Kupujący z kolei ma obowiązek odebrać ten przedmiot i pokryć ustalone w umowie koszty. Po zakupie samochodu kupujący musi dopełnić też pewnych formalności - m.in. rejestracji auta w urzędzie komunikacji, opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych czy ubezpieczenia auta (o ile nie jest ono w danym momencie ubezpieczone).
Warto pamiętać!
Zanim dojdzie do zakupu auta poleasingowego, należy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu zarówno stanu wizualnego, jak i stanu technicznego jego poszczególnych elementów.
Gdzie szukać poleasingowego samochodu?
Samochodów poleasingowych warto szukać zarówno w ofercie firm leasingowych, jak i w:
- komisach samochodowych w formie stacjonarnej i online;
- serwisach ogłoszeniowych;
- aukcjach samochodowych.
Na rynku funkcjonują również firmy, które wykupują samochody po zakończonych umowach leasingu - to kolejne miejsce, w którym warto szukać nowego samochodu do firmowego lub prywatnego użytku. Decydując się na zakup pojazdu poleasingowego, warto przyjrzeć się m.in. ofercie aut poleasingowych firmy Automarket.pl. Znajdują się w niej modele do kupna, ponownego leasingu lub wynajmu długoterminowego. To samochody użytkowane maksymalnie przez 7 lat - od luksusowych limuzyn, przez samochody dla rodzin, aż po auta dostawcze poleasingowe. Każdy z nich jest objęty 12-miesięczną gwarancją oraz darmowym zwrotem w ciągu 5 dni i do 300 przejechanych kilometrów. Wszystkie modele z oferty Automarketu posiadają dokładny opis wyposażenia, historii serwisowania oraz stanu technicznego – klienci mają więc pewność co do wybranego pojazdu i jego parametrów.
Zalety zakupu auta poleasingowego
Kupno samochodu poleasingowego wiąże się z wieloma korzyściami dla kupującego. Cena takiego auta jest zazwyczaj znacznie niższa niż w przypadku aut z salonu. Co więcej, kwota ta często idzie w parze z bardzo dobrym stanem wizualnym i parametrami technicznymi. W trakcie kontraktów leasingowych samochody są bowiem poddawane wszelkim niezbędnym naprawom oraz przeglądom. W wielu przypadkach auta są też w dalszym ciągu objęte gwarancją producenta. Dużą zaletą dla przedsiębiorców jest możliwość odliczenia podatku VAT od samochodów poleasingowych.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.