Uroczystym posiedzeniem senatu i otwarciem Laboratorium Automatyzacji Procesów Magazynowych rozpoczęły się w środę obchody 20-lecia Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Politechniki Morskiej w Szczecinie.
Niezmiernie mi miło, że jednostka o światowej renomie, jaką niewątpliwie jest Politechnika Morska w Szczecinie odpowiada na wyzwania współczesnego rynku pracy – nie tylko dbając o najwyższą jakość prowadzonych prac, dostosowując programy nauczania do jego wymogów, ale także rozbudowując swoją infrastrukturę – napisał w liście do uczestników uroczystości, odczytanym przez wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk określił świętujący 20-lecie Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu jako "niezwykle ważny" i z "ogromnymi osiągnięciami". Dodał, że losy uczelni morskiej w Szczecinie "nie były łatwe, bo przecież ją kiedyś likwidowano".
Myślę, że krok po kroku to jest odbudowywane – powiedział wiceminister, podkreślając, że uczelnia jako pierwsza weszła w rozwiązania offshore’owe.
W uroczystościach wzięli też udział m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Grzegorz Witkowski i dyrektor Departamentu Edukacji Morskiej MI Wojciech Gąsowski.
W środę na wydziale otwarto także wyposażone w sorter Laboratorium Automatyzacji Procesów Magazynowych.
Laboratorium wyposażone jest w system VIPAC SMALLS SORT, na którym studenci będą uczyć się obsługi urządzeń sortujących. Dodatkowo dzięki nowoczesnej technologii urządzenia istnieje również możliwość tworzenia planów sortowania oraz szczegółowych grup SORT planu, a także samodzielne projektowanie kodów kreskowych – podała uczelnia.
Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu powołany został w 2002 r. przez włączenie do Instytutu Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Instytutu Eksploatacji Portów i Floty z Wydziału Nawigacyjnego. Wydziałowi powierzono prowadzenie studiów na kierunkach zarządzanie i inżynieria produkcji oraz transport. Na przestrzeni lat wydział uzyskał kolejne zgody Państwowej Komisji Akredytacyjnej na prowadzenie studiów na kierunkach logistyka, zarządzanie (I st.) oraz transport, zarządzanie i inżynieria produkcji (II st.).
autorka: Elżbieta Bielecka