Politechnika Gdańska nie otworzyła w tym roku studiów stacjonarnych magisterskich na specjalności okrętowej. Uczelnia tłumaczy, że powodem był brak wystarczającej liczby chętnych.
Do informacji o tym, że na jednej z najstarszych polskich uczelni technicznych, przez dziesięciolecia kształcącej kadry okrętowców dla przemysłu stoczniowego, w roku akademickim 2022/23 nie będzie studiów II stopnia (magisterskich) stacjonarnych (dziennych) w ramach specjalności "Projektowanie statków i urządzeń oceanotechnicznych" na kierunku Oceanotechnika na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, Portal Morski dotarł nieoficjalnie. Według naszego źródła, to pierwszy taki przypadek w historii kształcenia okrętowego na Politechnice Gdańskiej od roku 1945.
W tej sprawie zwróciliśmy się do Rektora Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. Krzysztofa Wilde. Pytaliśmy, czy to prawda, jaka była przyczyna tej decyzji, a także kto ją podjął. Odpowiedź otrzymaliśmy od rzecznika prasowego Politechniki Gdańskiej, który potwierdził nasze informacje.
"Specjalność 'Projektowanie statków i urządzeń oceanotechnicznych' na kierunku Oceanotechnika (studia II stopnia, stacjonarne) nie została utworzona, ponieważ większość studentów wybrała nową specjalność: 'Projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych'. Kierowaliśmy się wyborem studentów, który był dla nas priorytetem – napisał Maciej Dzwonnik.
Natomiast, jak dodaje rzecznik Politechniki Gdańskiej, „Jeśli chodzi o studia niestacjonarne (zaoczne – red.), ta pierwsza specjalność cieszyła się dużym zainteresowaniem studentów i została otwarta w roku akademickim 2022/2023”.
Jest to więc kolejny fakt, mający wpływ na dotychczasowy sposób kształcenia okrętowców na gdańskiej uczelni. Przypomnijmy, że ósmego grudnia 2020 roku Rektor Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde wydał zarządzenie o połączeniu Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa z Wydziałem Mechanicznym w jeden - Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, który w takiej strukturze zaczął działać od 1 stycznia 2021 roku. Dziekanem nowego wydziału od marca 2021 roku jest prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn z Politechniki Białostockiej.
GL/AL