Inne

Długie Pobrzeże przejdzie remont w najbliższych miesiącach. Niebawem ruszą prace modernizacyjne. W piątek, 14 października podpisano umowę na realizację zadania z Korporacją Budowlaną DORACO Sp. z o.o. Zakładany czas zakończenia prac, to I kwartał 2024 r.

Inwestycja dotyczy przebudowy konstrukcji Długiego Pobrzeża i ma na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom. Dodatkowo, dzięki niej, poprawi się estetyka tego miejsca a jego walory historyczne zostaną przywrócone.

Umowę podpisano z firmą DORACO Sp. z o.o. Koszt prac wyniesie ok. 41 mln złotych. Planowano, realizacja prac, ma się zakończyć w I kwartale 2024 r.

Czeka nas ciekawe ale również pełne wyzwań zadanie, dzięki któremu ta reprezentatywna część Gdańska odzyska pełen blask. Nowa konstrukcja, którą będziemy wykonywali wpłynie na poprawę funkcjonalności oraz bezpieczeństwo. W ramach prac przewidziano również oczyszczenie dna rzeki Motławy, rozbiórkę konstrukcji nabrzeża, wykonanie nowych ścianek szczelnych i wykonanie kanalizacji deszczowej w ul. Św. Ducha - mówi Karol Kalinowski, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Prace prowadzone będą na ok. 500 metrowym odcinku od Mostu Zielonego do Targu Rybnego i będą wykonywane równolegle przez miasto oraz inwestora prywatnego. Nie zmieni się charakter pobrzeża i tak jak dotychczas, pełnić ono będzie funkcję bulwaru i ciągu spacerowego. Pozostaną także miejsca do cumowania jachtów i niewielkich jednostek pływających.

W zakresie modernizacji, prowadzonej na zlecenie miasta, jest m.in. wykonanie nowej ścianki szczelnej oraz przebudowa kolektora odprowadzającego wody opadowe z ul. Św. Ducha. Samo wykończenie nabrzeża będzie podobne do tego, które jest po drugiej stronie Motławy. Inwestycja przewiduje także montaż pachołów cumowniczych, belek odbojowych i drewnianych okładzin nabrzeży.

Rada Naukowa

Z uwagi na złożoność inwestycji oraz potrzebę wsparcia naukowego i specjalistycznego, na czas realizacji tego zadania powołana została Rada Naukowa. W skład rady wchodzą m.in. dr hab. inż. Joanna Żukowska, prof. Politechniki Gdańskiej, specjalistka w dziedzinie Inżynierii Lądowej i Transportu, członkini min. Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji, Sekcja Żeglugi Śródlądowej i Morskiej, a także dr hab. inż. Krzysztof Leja, prof. w Instytucie Fizyki, również z Politechniki Gdańskiej.Zakresem działalności rady będzie doradztwo techniczne oraz wsparcie merytoryczne i naukowe. Możliwe, że skład Rady Naukowej zostanie poszerzony o dodatkowych specjalistów z branży hydrotechnicznej i konstrukcyjnej, a także ochrony obiektów zabytkowych.

Źródło: www.gdansk.pl
Fot. Sławomir Lewandowski / PORTALMORSKI.PL

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter