Urząd Morski w Gdyni podsumowuje działania w 2021 roku w zakresie ochrony wybrzeża. Powstał także film edukacyjny o ochronie wydm.
W 2021 roku w ramach ochrony wybrzeża Urząd Morski w Gdyni wykonał między innymi:
- Sztuczne zasilanie Półwyspu Helskiego w ilości ponad 150 tys m3 (m.in. w rejonie Kuźnicy, Jastarni, Chałup);
- Zabezpieczenie przeciwpowodziowe Krynicy Morskiej, polegające na budowie ok 3 km wału przeciwpowodziowego oraz około 1 km mobilnych przegród powodziowych w portach Krynicy Morskiej. W ten sposób cała miejscowość; została zabezpieczona przed powodzią od strony Zalewu Wiślanego – link do informacji „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe Krynicy Morskiej”
- Sztuczne zasilanie w rejonie Rowów w ilości około 60 tysięcy m3- film z realizacji;
- Sztuczne zasilanie w rejonie Ustki w ilości około 100 tysięcy m3 – film z realizacji;
- Wykonano monitoring lotniczy oraz profile batymetryczne całego pomorskiego wybrzeża wraz z Zalewem Wiślanym – wszystkie dane są dostępne nieodpłatnie na stronie: https://sipam.gov.pl/geoportal.
W roku 2022 Urząd Morski w Gdyni planuje prowadzić kolejne przedsięwzięcia, między innymi: sztuczne zasilanie Półwyspu Helskiego, budowę zjazdu technicznego w Kuźnicy, sztuczne zasilanie w rejonie Ustki, kontynuację odbudowy systemu ostróg na Półwyspie Helskim (Władysławowo-Kuźnica), monitoring hydrodynamiczny w rejonie Półwyspu Helskiego, monitoring lotniczy i batymetryczny całego pomorskiego wybrzeża.
Statutowymi działaniami, podejmowanymi corocznie są: budowa wydm, uprawa lasów ochronnych, zarządzanie sieciami morskimi Natura 2000 oraz opiniowanie i uzgadnianie działań w pasie technicznym. Dodatkowo, Urząd Morski w Gdyni prowadził działalność edukacyjną z udziałem wolontariuszy, polegającą na propagowaniu wiedzy o funkcjach plaż, wydm i lasów w pasie nadbrzeżnym.
Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego nasze działania w zakresie ochrony wybrzeża:
W 2022 roku Urząd Morski w Gdyni planuje rozszerzyć działania wolontariatu o tereny Trójmiasta i Mierzei Wiślanej. Już dzisiaj zaprasza zainteresowanych do udziału w wolontariacie w okresie maj-wrzesień 2022 roku.
W ramach działań edukacyjnych, w 2021 roku po raz kolejny udostępniono także do zwiedzania terenową placówkę ochrony wybrzeża w Gdańsku Jelitkowie, w której znajduje się izba muzealna z eksponatami, będącymi świadkami historii ochrony brzegów morskich. Podczas wizyt pracownicy przedstawiali tajniki pracy, związanej z ochroną wybrzeża, wyjaśnili po co buduje się wydmy i co to jest refulacja.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o ochronie wybrzeża zapraszamy na stronę TUTAJ >>> lub skontaktuj się mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
rel (Uniwersytet Morski w Gdyni)