11 sierpnia rozstrzygnięto konkurs na opracowanie i realizację projektu bezzałogowego systemu powietrznego (BSP) oraz bezzałogowego systemu morskiego (BSM) na potrzeby Wojska Polskiego.
Konkurs, zainicjowany przez ministra Mariusza Błaszczaka, prowadzony jest wspólnie z wojskowymi uczelniami wyższymi – oprócz AMW, udział wzięły zespoły z Wojskowej Akademii Technicznej, Lotniczej Akademii Wojskowej oraz Akademii Wojsk Lądowych.
Konkurs skierowany był do podchorążych i cywilnych studentów oraz doktorantów wymienionych uczelni. Jego głównym celem było opracowanie i realizacja projektów bezzałogowych systemów, a także wspieranie i rozwój potencjału badawczego. Celem pobocznym było zwiększenie zainteresowania studentów i doktorantów uczelni wojskowych w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa.
Nagrodę za II miejsce w kategorii „amunicja krążąca” (I miejsce nie zostało przyznane) odebrał, z rąk Ministra Obrony Narodowej, zespół pod kierownictwem wykładowcy naszego Wydziału kpt. mar. Leszka Pietrukańca, w skład którego wchodzili również: kpt. mar. Michał Przybylski, bsmt pchor. Daniel Powarzyński, bsmt pchor. Jarosław Lewandowski oraz studenci Bartosz Łażewski i Jakub Hałas. Zaprojektowali oni konstrukcję biomimetrycznego pojazdu podwodnego, który zdolny jest do realizowania misji samodzielnie lub w zespole identycznych pojazdów.
III miejsce w kategorii operacyjno-rozpoznawczej zajął mat pchor. Łukasz Paziewski, który drona pod nazwą Delta Persei zbudował całkowicie samodzielnie. Projekt tego drona bazuje na tzw. łodzi semi-submarine (semi-submersible), której pokład znajduje się kilka centymetrów nad powierzchnią wody. Dzięki niskiemu profilowi dron jest trudny do wykrycia, co umożliwia obserwację oraz śledzenie obiektów w ukryciu.
Ponadto I miejsce w kategorii operacyjno-rozpoznawczej za projekt Neogobius-1 przypadło zespołowi w składzie: kpt. mar. Przemysław Chrabąszcz oraz student Karol Szumacher z Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego AMW. Opracowali oni wielozadaniowy bezzałogowy system morski zdolny do rozpoznawania i holowania wybranych obiektów o masie do 3 ton.
rel (Wydział Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego AMW)
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.