Inne

31 maja petycja WWF Polska w sprawie ochrony Morza Bałtyckiego trafiła na biurko Premiera Mateusza Morawieckiego. Ponad 50 000 Polek i Polaków podpisało się pod apelem organizacji i jest to jasny sygnał dla polityków o powszechnym wsparciu dla pilnych działań na rzecz ratowania Bałtyku. Czy premier wysłucha głosów obywatelek i obywateli i przyjmie postulaty WWF Polska? Liczymy na to.

Podczas tegorocznej kampanii Godzina dla Ziemi organizacja WWF Polska zwracała uwagę na pogarszający się stan środowiska Morza Bałtyckiego. Przez cały marzec eksperci Fundacji WWF opowiadali o istotnych problemach z jakimi mierzy się obecnie nasze morze, przedstawiali rekomendacje działań dla ochrony ekosystemu Bałtyku, a także zachęcali do podpisania petycji, którą skierują do Premiera RP. Petycja jasno wskazuje na szereg zobowiązań jakich dla poprawy stanu naszego morza Polska podjęła się już lata temu, którym jest m.in. osiągnięcie dobrego stanu środowiska morskiego do 2020 roku, zgodnie z zapisami unijnej Dyrektywy Ramowej ws. Strategii Morskiej. Cele te nie zostały osiągnięte, a co za tym idzie przyszłość Morza Bałtyckiego pozostaje zagrożona.

Nie jest za późno

Brak zrównoważonego rybołówstwa, martwe strefy, sieci widma i niefunkcjonalne morskie obszary chronione to cztery choroby Bałtyku, na które w petycji wskazuje WWF Polska. Organizacja nie ogranicza się jednak do wypunktowania zagrożeń, eksperci WWF w petycji przekazują też szereg rekomendacji oraz gotowych do wdrożenia działań mających na celu ochronę Bałtyku i proponują premierowi wsparcie w ich realizacji.

Rozwiązania wskazane w petycji są niezwykle pilne, ale ich wprowadzenie daje ekosystemowi Bałtyku jaki znamy, szansę na przetrwanie.

Morze Bałtyckie to nasz skarb: przyrodniczy, gospodarczy i krajobrazowy. Zdrowy ekosystem bałtycki to miejsce życia ryb, ssaków i ptaków morskich, a zasoby morza dają utrzymanie ludziom z wielu różnych sektorów gospodarki, m.in. rybakom, ich rodzinom czy całej branży turystycznej. Nad Bałtykiem odpoczywamy, spełniamy marzenia i planujemy przyszłość. Walka o jego przetrwanie to nasz obowiązek.

W naszym imieniu

Dla naszych wspomnień znad Bałtyku, tych z przeszłości, ale też tych, które jeszcze przed nami, WWF Polska nie ustaje w walce o Morze Bałtycku. Nasze działania na rzecz zdrowego Morza Bałtyckiego nie skończą się na złożeniu petycji w rękach premiera – mówi Mirosław Proppé, prezes Fundacji WWF Polska. – Planujemy kontynuować nasze działania rzecznicze oraz zapewnić wsparcie dla decydentów przy realizacji proponowanych działań. Każdy podpis złożony pod petycją się liczy, a my czujemy się zobowiązani zarówno wobec osób popierających nasze postulaty jak i wobec morskiej przyrody.

Wakacje nad morzem

Przed nami sezon letni. Niedługo wiele i wielu z nas spakuje klapki, ręczniki i wyruszy na bałtyckie plaże w poszukiwaniu słońca i odpoczynku. W tym czasie, dzięki wsparciu tysięcy Polek i Polaków WWF Polska będzie kontynuowała starania o wprowadzenie niezbędnych działań na rzecz ochrony Morza Bałtyckiego. Ale też każdy z nas może dołączyć do tych wysiłków we własnym zakresie:

- Kupuj odpowiedzialnie: jeśli jesz ryby, zawsze wybieraj je z Poradnikiem Rybnym WWF (ryby.wwf.pl) oraz kupuj też produkty sezonowe, lokalne i najlepiej ekologiczne.
- Na plaży nie podchodź do dzikich zwierząt (np. foki czy sieweczki), nie wchodź na wydmy, nie niszcz dzikiej przyrody.
- Zrezygnuj z foliówek, słomek, kubków i innych plastikowych przedmiotów jednorazowych.
- Wybieraj polityków i partie, które uwzględniają w swoich postulatach i programach konkretną i mądrą ochronę środowiska.

rel (WWF)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter