W sobotę (20 marca br.) w godzinach porannych do pływającego pomostu na wysokości portu rybackiego w Pucku zacumował żaglowiec STS Kapitan Borchardt. Jednostka przypłynęła na zaproszenie władz miasta.
Żaglowiec miał wpłynąć do Pucka już w piątek wieczorem, jednak z uwagi na duże falowanie (silny wiatr w porywach do 7 w skali Beauforta) noc spędził na kotwicy na Zatoce Puckiej.
- To będzie przepiękny widok z puckiego wybrzeża czy z mola, kiedy żaglowiec stanie przy pomoście w porcie rybackim - mówiła w piątek Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.
Widok był rzeczywiście niezwykły, bowiem na Zatokę Pucką żaglowce nie wpływają zbyt często. Z uwagi na charakterystykę akwenu, najczęsciej można tam dojrzeć współczesne Pomeranki, czyli repliki starych kaszubskich łodzi drewnianych.
Wizyta STS Kapitan Borchardt w Pucku zbiegła się z pierwszym dniem wiosny. Z tej okazji ekipa Puckiego Klubu Integracji Społecznej, z pokładu jednsotki wrzuciła do wody tradycyjną marzannę. Mieszkańcy Pucka mieli również okazję wejść na pokład najstarszego żaglowca pod biało-czerwoną banderą. Z Pucka żaglowiec popłynął do Sopotu.
STS Kapitan Borchardt, 17 marca br. późnym popołudniem przypłynął ze Szczecina do Gdańska. Załogę podczas tego rejsu stanowiły w większości kobiety, a jednostką dowodziła kapitan Anna Kiełbik-Piwońska.
Czytaj także:
Kapitan Borchardt to trzymasztowy szkuner gaflowy, wybudowany w Holandii jako oceaniczny statek towarowy. Przez lata pływał jako m.in. Nora, Harlingen, Mowa i ostatnio Najaden – pod tą nazwą służył szkole morskiej w Sztokholmie. W sierpniu 2011 r. jednostkę przekazano polskim żeglarzom w porcie Nynäshamn i stamtąd odbył swój pierwszy rejs pod polską banderą. Od 8 października 2011 r., kiedy odbył się chrzest statku w Gdańsku, pływa pod nazwą Kapitan Borchardt, jako polski żaglowiec szkoleniowy. Imię Karola Olgierda Borchardta nadano mu dla uhonorowania idei popularyzacji tradycji i zwyczajów morskich oraz uczczenia pamięci znanego polskiego kapitana.
LEW/REL
Fot. Fb/Miasto Puck
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.