Siedem bomb fosforowych - niewybuchów z II wojny światowej - mają usunąć dzisiaj ze szczecińskiego kanału Przekop Mieleński nurkowie minerzy - poinformował PAP w środę rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Nie będzie konieczna ewakuacja mieszkańców miasta.
Nurkowie minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców zneutralizują bomby na miejscu, pod wodą - poinformował PAP w środę rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.
"Utrudnienia w funkcjonowaniu na lądzie dotyczą pracowników Terminalu Huk, firmy Andreas SA oraz firm prowadzących prace ziemne na Ostrowie Grabowskim" - poinformowało biuro prasowe szczecińskiego magistratu. Podczas akcji nie będą oni mogli przebywać na otwartej przestrzeni w określonych rejonach.
Akcja wydobywania 6 niewybuchów - bomb fosforowych o wadze ok. 14 kg każda, z toru wodnego Świnoujście - Szczecin w rejonie Terminalu HUK i Przekopie Mieleńskim ma się rozpocząć o godz. 7:45.
Na akwenach działania będą zabezpieczać jednostki pływające Urzędu Morskiego w Szczecinie, Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie i WOPR Szczecin.
Neutralizacja niewybuchów odbędzie się na Przekopie Mieleńskim bez wydobywania ich na powierzchnię.
Urząd Morski w Szczecinie wyda stosowne komunikaty dotyczące zamknięcia odcinków torów wodnych oraz informacje o strefach bezpieczeństwa, które przedstawiają się następująco:
- teren w promieniu do 150 m - zakaz przebywania osób na przestrzeni otwartej (obiekt transportowany w toni wodnej)
- teren w promieniu 150 m - zakaz przebywania osób na przestrzeni otwartej (obiekt neutralizowany w toni wodnej)
- wody w promieniu do 150 m - strefa niebezpieczna dla jednostek pływających zabezpieczających neutralizację bomby (Policja, UMS, WOPR)
- wody w promieniu do 500 m - strefa niebezpieczna dla osób prowadzących prace podwodne
- wody w promieniu do 1500 m - zakaz kąpieli.
Ładunki wybuchowe - pozostałości po nalotach alianckich na strategiczne obiekty przemysłowe III Rzeszy - nadal znajdowane są w okolicach Szczecina czy Polic (ostatnio podczas prac przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m). Celem lotnictwa brytyjskiego i amerykańskiego było przede wszystkim zniszczenie portu morskiego, stoczni i śródmieścia. Najwięcej nalotów przeprowadzono w sierpniu 1944 r.
PAP; rel (UMS)