Mit "Solidarności" dzieli dziś wielu, nie tylko tych, którzy go tworzyli 40 lat temu - podkreśliła w poniedziałek podczas uroczystości przed historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Dulkiewicz podkreśliła, że "40 lat temu Solidarność dała nam poczucie wspólnoty". "Kiedy dzisiaj o tym myślimy, wielokrotnie o tym mówimy, była niczym pragnienie czegoś rajskiego" - zaznaczyła.
Kiedy nieważne były partykularne interesy, ale ważne było dobro wspólne, czuliśmy się razem, mimo że brama oddzielała strajkujących od tych, którzy stali tutaj, na tym placu. Tęsknimy za tą wspólnotą. Pytanie, co możemy zrobić, żeby ona trwała - podkreśliła prezydent Gdańska.
Dodała, że za parę godzin w tym miejscu staną inni bohaterowie, pod innymi sztandarami.
W Gdańsku w sierpniu od kilkunastu już lat jak w soczewce ogniskuje się spór, który nas podzielił. Ich 10 mln, nasze 10 mln. Co się z nami stało? Oni i my. Od lat świętujemy podzieleni - mówiła Dulkiewicz.
Kto ma dziś prawo do Solidarności, kto ma dziś prawo do tego dziedzictwa wreszcie, kto ma prawo do 21 postulatów, nie mówiąc już o tablicach? - pytała prezydent Gdańska
W jej ocenie, "mit Solidarności dzieli dziś wielu, nie tylko tych, którzy go tworzyli 40 lat temu".
Podczas uroczystości głos zabrał też opozycjonista z okresu PRL Władysław Frasyniuk, który mówił, iż można powiedzieć, że 40 lat temu odniesiono gigantyczny sukces.
Gdyby nie to, że w 40. rocznicę trzeba zapytać - dlaczego wy, panie i panowie politycy z PiS, plujecie na tę historię, dlaczego dewastujecie konstytucję i dewastujecie państwo prawa, dlaczego dialog i rozmowę zamieniliście w hasło +brat bratu wrogiem+? - pytał Frasyniuk.
Jak mówił, "rozliczy was z tego młodsze pokolenie". Ja nie uważam, że starsi mają prawo odejść, przeciwnie powiedziałbym Lechu, im baran starszy, tym róg twardszy. My wszyscy obywatele młodzi i starzy powinniśmy stanąć w obronie demokracji, w obronie wartości, w obronie równości obywateli. My wszyscy powinniśmy przekonywać polityków, że doświadczenie Solidarności, to umiejętność słuchania, to umiejętność prowadzenia rozmowy, walczyliśmy o to, żeby każdy z nas miał prawo do swoich własnych poglądów i to się stało. I to jest nasz sukces - powiedział Frasyniuk.
Głos zabrał również dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku Basil Kerski, który podkreślał, że jako gdańszczanin, syn matki Polki i ojca Irakijczyka zawsze jest smutny, kiedy ograniczamy ten sukces naszej polskiej rewolucji do naszego polskiego podwórka.
Powiem z pełną odpowiedzialnością, że 31 sierpnia (1980 r. - PAP) otwierając tę bramę, nie tylko Lech Wałęsa otworzył nowy rozdział polskiej historii, doprowadził do drugiej niepodległości w XX wieku, ale założył nową Europę - powiedział Kerski.
autor: Edyta Roś, Anna Machińska
Dawid Linkowski/gdansk.pl
Żal patrzeć, jak niegdysiejsi bohaterowie, teraźniejsi beneficjenci przemian, zaprzedają się swoim przeciwnikom, wbrew
wspólnym ideałom Sierpnia w imię obrony swoich interesików życia.
Geszeft życia na miarę aspiracji kierowcy ciężarówki.
"Easy Rider" o mentalności absolwenta Technikum Samochodowego...
twitter.com/EmiliaKaminska/status/1300402822610067457
twitter.com/janek_W1/status/1300346828655923200
twitter.com/WitkorK/status/1300304318831177728
Dzis opadla euforia i okazalo sie ze ze "by historii ukryc bledy pokrywamy ja plaszczem legendy "
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.